Ingela Thalén (S)

Ingela Thalén (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel f.d. statsråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-06-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-06-14
    • Ledig 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1996-03-23 – 1999-09-30
    • Ledig 1994-10-08 – 1996-03-22
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ledig 1988-10-03 – 1991-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 1992-02-25 – 1994-10-02
    • Ledamot 1992-02-21 – 1992-02-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-02-20
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-11-19 – 2004-06-14
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-17 – 2004-06-14
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2004-06-14
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1990-05-31 – 1991-09-30
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 1987-10-20 – 1990-02-27
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Socialminister 1994-10-08 – 1996-03-22
    • Socialminister 1994-10-07 – 1996-03-22
    • Socialminister 1990-02-27 – 1991-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 14 februari 2002 ip
Interpellationsdebatt 2000/01:446 av Lilliehöök, Anna (m) 15 maj 2001 poliser i civil krishantering
Interpellationsdebatt 2000/01:440 av Magnusson, Cecilia (m) 15 maj 2001 polisens utrustning
Interpellationsdebatt 2000/01:363 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 2 maj 2001 familjehemmen

Dokument:

Antalet högskoleplatser i Stockholms län

Motion 2003/04:Ub507 av Niclas Lindberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub507 av Niclas Lindberg m.fl. s Antalet högskoleplatser i Stockholms län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av fler högskoleplatser till Stockholmsregionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2003/04:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Familjedaghem

Motion 2003/04:Ub444 av Christina Axelsson och Ingela Thalén (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub444 av Christina Axelsson och Ingela Thalén s Familjedaghem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att familjedaghemmen bör omfattas av läroplanen för förskolan. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2004/05:UbU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Minskade skillnader i hälsa mellan olika grupper i befolkningen

Motion 2003/04:So628 av Cinnika Beiming m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:So628 av Cinnika Beiming m.fl. s Minskade skillnader i hälsa mellan olika grupper i befolkningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om insatser för att minska skillnaderna i hälsa mellan olika grupper i befolkningen. Motivering


Utskottsberedning: 2004/05:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se