Matilda Ernkrans (S) - Riksdagen

Matilda Ernkrans (S)

Matilda Ernkrans (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 198
Titel Arbetsförmedlare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865042
E-post matilda.ernkrans[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2006-02-20
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-08-29 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-02 – 2007-08-28
    • Ordinarie 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2018-03-22 – 2018-03-27
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2004-05-03 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-05-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-060220). Ledamot kulturutskottet 04-06, socialförsäkringsutskottet 06-10 och ordförande miljö- och jordbruksutskottet 10-. Suppleant kulturutskottet 02-04, arbetsmarknadsutskottet 02 och 07-10, bostadsutskottet 03-06 och näringsutskottet 14-. Ledamot krigsdelegationen 10-.
  • Föräldrar

    Kommuntjänstemannen Jan Karlsson och undersköterskan Carita Ernkrans.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, slutår 92. Högskole-/universitetsstudier i statsvetenskap, nationalekonomi och sociologi 95-02.
  • Anställningar

    Köksbiträde, Hallsbergs kommun 91-93. Arbetsförmedlare, Hallsberg 93-. Vårdbiträde, Hallsbergs kommun 97. Politisk sekreterare, Örebro läns landsting 98.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 95-07 och 10-, vice ordförande 03-07. Ledamot, kommunstyrelsen 94-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 94-98 och fastighetsnämnden, vice ordförande 98-02. Ledamot, myndighetsnämnden 03-07. Ledamot, hälso- och sjukvårdsberedningen, Örebro läns landsting 98-02. Styrelseledamot, Hallsbergs bostadsstiftelse, vice ordförande 98-02. Ledamot, Sydnärkes utbildningsförbund 01-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU Hallsberg 91-, ordförande 95-99. Styrelseledamot, Långängens socialdemokratiska förening 91-94 och Kårstahults socialdemokratiska förening 94-07. Styrelseledamot, Hallsbergs arbetarekommun 95-, ordförande 07-11. Styrelseledamot, Rallarrosen (socialdemokratisk kvinnoklubb) 01-. Ordförande, Nya (s), socialdemokratisk förening 05-. Ledamot, partidistriktets styrelse 07-. Ersättare, partistyrelsen 11-.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Komplett dubbelspår Hallsberg–Degerön och utbyggd kapacitet på Hallsbergs rangerbangård

Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. S Komplett dubbelspår HallsbergDegerön och utbyggd kapacitet på Hallsbergs rangerbangård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för ett komplett dubbelspår


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Oslo-Stockholm 2.55

Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. S OsloStockholm 2.55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att utveckla tågtrafiken StockholmVästerås-ÖrebroKarlstadOslo och tillkännager detta för


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Rökfritt Sverige 2025

Motion 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. S Rökfritt Sverige 2025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara rökfritt 2025 och tillkännager detta för regeringen. Motivering När läkare får frågan vad som är den enskilt viktigaste åtgärden


Utskottsberedning: 2017/18:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.