Jan-Erik Wikström (FP)

Jan-Erik Wikström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel fil.kand.
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1992-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-11-15 – 1992-06-30
    • Ledig 1988-10-14 – 1988-11-14
    • Ordinarie 1978-10-01 – 1988-10-13
    • Ledig 1978-03-07 – 1978-09-30
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1978-03-06
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 1991-10-08 – 1992-06-30
    • Suppleant 1990-06-14 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1990-06-14 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-11-07 – 1990-06-13
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1990-06-14 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett tvärvetenskapligt forskningsråd

Motion 1991/92:Ub543 av Jan-Erik Wikström och Barbro Westerholm (fp)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub543 av Jan-Erik Wikström och Barbro Westerholm fp Ett tvärvetenskapligt forskningsråd 1. Det forskningsrådssystem som tillkom 1977 och där forskningsrådsnämnden FRN ingått som en integrerad del i en helhetslösning, har förändrats genom tillkomsten av nya disciplinorienterade forskningsråd


Utskottsberedning: -1991/92:UbU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Högskoleutbildning för dramatiker

Motion 1991/92:Ub440 av Jan-Erik Wikström och Lars Sundin (fp)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub440 av Jan-Erik Wikström och Lars Sundin fp Högskoleutbildning för dramatiker Sverige har upplevt en vital utveckling på dramatikens område under de senaste två decennierna. Från att ha varit en udda genre har svensk dramatik flyttats in i det allmänna medvetandet. Antalet svenska dramatiker


Utskottsberedning: -1991/92:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

En fri teologisk högskola i Stockholm

Motion 1991/92:Ub421 av Jan-Erik Wikström och Lars Leijonborg (fp)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub421 av Jan-Erik Wikström och Lars Leijonborg fp En fri teologisk högskola i Stockholm Betelseminariet i Bromma och Teologiska Seminariet i Lidingö har varit centra för teologisk utbildning och delvis forskning sedan 1860-talet resp. 1870-talet. Huvuduppgiften har varit att utbilda pastorer


Utskottsberedning: -1991/92:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se