Hannah Bergstedt (S)

Hannah Bergstedt (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 277
Titel Mediepedagog.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hannah.bergstedt[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Emilia Töyrä
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-06-15 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-04-16 – 2018-06-14
    • Ordinarie 2017-08-02 – 2018-04-15
    • Ledig 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2017-01-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-08-20 – 2008-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-10-22 – 2009-01-25
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Ersättare 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Suppleant 2008-12-01 – 2009-01-25
    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Suppleant 2008-10-27 – 2009-01-25
    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Suppleant 2008-10-27 – 2009-01-25
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Extra suppleant 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 07-08, 08-09, 10-18 och 19- (ersättare 070820-080331, 081022-090125 och 190226-). Ledamot civilutskottet 10-12 och skatteutskottet 12-18. Suppleant justitieutskottet 07-09, civilutskottet 07-09, miljö- och jordbruksutskottet 07-08, trafikutskottet 08-09, socialförsäkringsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-18. Extra suppleant utrikesutskottet 19- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-18 och ledamotsrådet 14-18.
  • Föräldrar

    Skogs- och markarbetaren Jan Bergstedt och konfektionssäljerskan Lisbeth Andersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, estetisk linje (konst och formgivning), Strömbacka Piteå 93-96. Mediepedagog, Musikhögskolan Piteå 98-00.
  • Anställningar

    Storkök, Fagerviks kurs- och lägergård. Mässarrangör, Piteå kommun. Hotellstäderska, Piteå Stadshotell. Butiksbiträde, Hemköp. Servitris, kafé. Butiksbiträde, Konsum Svensbyn. Fiskpackare, Fisk i Norr. Handledare, Filmproduktion, Piteå kommun. Vältförare, NCC. Ombudsman, Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund, Socialdemokraterna i Piteå och Socialdemokraterna Norrbotten. Säljare/marknadsförare, Thomas Riklund AB. Ombudsman, Unga Örnar, Norrbotten.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, socialnämnden, Piteå kommun 00-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, förbundsstyrelsen HBT-Socialdemokrater, Svenbyns S-förening och Socialdemokraternas distriktsstyrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Den kommande propositionen om ändrad könstillhörighet

Skriftlig fråga 2011/12:411 av Bergstedt, Hannah (S)

den 23 februari Fråga 2011/12:411 Den kommande propositionen om ändrad könstillhörighet av Hannah Bergstedt S till socialminister Göran Hägglund KD Regeringen har under året aviserat en proposition om ny könstillhörighetslag i april 2012. Det har framstått med all tydlighet att det rått delade meningar mellan regeringspartierna

Inlämnad: 2012-02-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Hinderbelysning ett hinder för vindkraftsutbyggnad

Skriftlig fråga 2010/11:679 av Bergstedt, Hannah (S)

den 9 september Fråga 2010/11:679 Hinderbelysning ett hinder för vindkraftsutbyggnad av Hannah Bergstedt S till närings- och energiminister Maud Olofsson C I Markbygden i Piteå kommun arbetas med uppbyggnaden av en av norra Europas största vindkraftsparker och berör med sin omfattning ett ca 450 kvadratkilometer

Inlämnad: 2011-09-09 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Konsekvenser av förändringar i strandskyddet

Skriftlig fråga 2010/11:596 av Bergstedt, Hannah (S)

den 20 juni Fråga 2010/11:596 Konsekvenser av förändringar i strandskyddet av Hannah Bergstedt S till miljöminister Andreas Carlgren C Strandnära bebyggelse är en fråga som kan betraktas på olika sätt särskilt beroende på vilken del av landet man bor i. Strandskyddet ska hanteras med varsamhet tillgången till vatten,

Inlämnad: 2011-06-20 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se