Dokument & lagar (306 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:732 E-recept i Norden av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S I dag är det svårt att hämta ut ett svenskt recept i Norge om man saknar ett pappersrecept. I Sverige har man i stor utsträckning övergått från papper till e-recept. Läkaren skriver ut medicinen genom att digitalt skicka informationen

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:762 av Anders Karlsson (S)

Fråga 2013/14:762 Utrikeshandelsministern och Saudiaffären av Anders Karlsson S till Statsrådet Ewa Björling M Statsrådet har vid flera tidigare tillfällen varit mycket aktiv kring marknadsföring och försäljning av svenska vapen och vapensystem. Detta gör att utrikeshandelsministerns inblandning i vapenfabriksaffären

Inlämnad: 2014-08-18 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:762 av Anders Karlsson (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2013/14:496 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:496 Gränshinder i Öresundsregionen av Hillevi Larsson S till Statsrådet Ewa Björling M Sedan Öresundsbron öppnades 2000 har integrationen över Sundet tagit fart. I dag pendlar ca 20 000 personer över nationsgränsen. Öresundsregionen står för nära en tredjedel av Sveriges och Danmarks samlade bnp.

Inlämnad: 2014-05-27 Besvarare: Ewa Björling (M)

Interpellation 2013/14:496 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Gränshinder i Öresundsregionen

Skriftlig fråga 2013/14:642 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:642 Ekonomisk press på juntan i Thailand av Peter Persson S till Statsrådet Ewa Björling M Thailand är en vacklande demokrati av det enkla skälet att den thailändska militären aldrig accepterat demokrati som the only game in townPrecis som en gång den turkiska militären har man sett som sin uppgift att försvara

Inlämnad: 2014-05-26 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:642 av Peter Persson (S) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2013/14:466 av Ingela Nylund Watz (S)

Interpellation 2013/14:466 Nyanländas väg till bostad och egen försörjning av Ingela Nylund Watz S till Statsrådet Erik Ullenhag FP Etableringsreformen trädde i kraft i december 2010 och innebar att huvudansvaret för mottagande av nyanlända flyktingar flyttades från kommunerna till Arbetsförmedlingen. Syftet var att den

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Interpellation 2013/14:466 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nyanländas väg till bostad och egen försörjning

Skriftlig fråga 2013/14:593 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2013/14:593 Arbetsförmedlingens hantering av EBO-flyktingar av Ingela Nylund Watz S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M När människor flyttar sprids arbetskraft, kunskap och idéer, nätverk växer och nya möjligheter uppstår. Men det tar alldeles för lång tid för många nyanlända flyktingar och invandrare

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:593 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2013/14:405 av Björck, Patrik (S)

den 3 april Interpellation 2013/14:405 Nya problem med etableringslotsar av Patrik Björck S till statsrådet Erik Ullenhag FP Det har under en längre tid kommit signaler om att systemet med etableringslotsar inte fungerar. Nu kommer det återigen uppgifter om rena oegentligheter. Att skattepengar används effektivt

Inlämnad: 2014-04-03 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nya problem med etableringslotsar

Skriftlig fråga 2013/14:491 av Olsson, Hans (S)

den 13 mars Fråga 2013/14:491 Schweiz bakdörr Liechtenstein av Hans Olsson S till finansminister Anders Borg M För närvarande pågår diskussioner om hur Schweiz folkomröstningsbeslut om hinder för den fria rörligheten ska mötas från EU:s sida. Givetvis måste andra för Schweiz förmånliga avtal med EU sägas upp. Medierna

Inlämnad: 2014-03-13 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:481 av Karlsson, Anders (S)

den 11 mars Fråga 2013/14:481 Öresundsregionen av Anders Karlsson S till statsrådet Ewa Björling M Visionen om en integrerad Öresundsregion handlar om en stark region i norra Europa med 3,5 miljoner invånare, starka universitet och högskolor och ett starkt kunskaps- och forskningsinriktat näringsliv. För den svenska

Inlämnad: 2014-03-11 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:480 av Karlsson, Anders (S)

den 11 mars Fråga 2013/14:480 Interdepartementalt undanröjande av gränshindren av Anders Karlsson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Visionen om en integrerad Öresundsregion handlar om en stark region i norra Europa med 3,5 miljoner invånare, starka universitet och högskolor och ett starkt kunskaps- och forskningsinriktat

Inlämnad: 2014-03-11 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:441 av Jakobsson, Leif (S)

den 21 februari Fråga 2013/14:441 ISDS i TTIP-avtalet mellan EU och USA av Leif Jakobsson S till statsrådet Ewa Björling M Sverige bör i de förhandlingar kring ett investerings- och handelsavtal som pågår mellan EU och USA fundera över om avtalet bör inrymma så kallade investor-state dispute settlements, ISDS-mekanismer.

Inlämnad: 2014-02-21 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:354 av Sommestad, Lena (S)

den 23 januari Fråga 2013/14:354 Åtgärder med anledning av granskning av FN:s rasdiskrimineringskommitté av Lena Sommestad S till statsrådet Erik Ullenhag FP Den 30 augusti i år lämnade FN:s rasdiskrimineringskommitté en granskningsrapport om Sverige. Det skedde med anledning av den senaste svenska regeringsrapporten

Inlämnad: 2014-01-23 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:282 av Güclü Hedin, Roza (S)

den 19 december Fråga 2013/14:282 Bortom fagert tal av Roza Güclü Hedin S till statsrådet Erik Ullenhag FP Den 19 november 2010 gick remisstiden ut för förslaget i promemorian Bortom fagert tal Ds 2010:20där det föreslås att bristande tillgänglighet ska klassas som diskriminering. Något lagförslag finns ännu

Inlämnad: 2013-12-19 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:242 av Pärssinen, Raimo (S)

den 18 december Fråga 2013/14:242 Brott mot Europeiska stadgan om landsdels- eller minoritetsspråk av Raimo Pärssinen S till statsrådet Erik Ullenhag FP I en rapport som Svenska kyrkan och ett antal minoritetsorganisationer publicerade den 17 december 2013 konstateras att nationella minoritetsbarns utbildningssituation

Inlämnad: 2013-12-18 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:207 av Oskarsson, Christina (S)

den 17 december Fråga 2013/14:207 Krav på giftfria leksaker av Christina Oskarsson S till statsrådet Ewa Björling M Julen är leksaksinköpens stora tid. Tyvärr tycks leksaker ha blivit ett växande gifthot i våra barns vardag. På tio år har användningen av kemikalier mer än fördubblats, och nästan hälften av dem

Inlämnad: 2013-12-17 Besvarare: Ewa Björling (M)

Interpellation 2013/14:189 av Vestlund, Börje (S)

den 2 december Interpellation 2013/14:189 Regeringens misslyckade exportstrategi av Börje Vestlund S till statsrådet Ewa Björling M Handelsminister Ewa Björling lanserade 2010 en vision om att fördubbla den svenska exporten. Ökad utrikeshandel är en central del av regeringens arbetslinje hette det då. År 2010,

Inlämnad: 2013-12-02 Besvarare: Ewa Björling (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens misslyckade exportstrategi

Interpellation 2013/14:128 av Björck, Patrik (S)

den 15 november Interpellation 2013/14:128 Problem med etableringslotsar av Patrik Björck S till statsrådet Erik Ullenhag FP Det kommer fler och fler rapporter om att systemet med etableringslotsar inte fungerar. Många både nyanlända och arbetsförmedlare har vittnat om problem med bristande effektivitet när det

Inlämnad: 2013-11-15 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Problem med etableringslotsar

Interpellation 2013/14:72 av Petersson i Stockaryd, Helene (S)

den 25 oktober Interpellation 2013/14:72 Handlingsplan för mänskliga rättigheter i Sverige av Helene Petersson i Stockaryd S till statsrådet Erik Ullenhag FP Den 9 mars 2006 inrättades Delegationen för mänskliga rättigheter som ett led i genomförandet av den dåvarande socialdemokratiska regeringens andra handlingsplan

Inlämnad: 2013-10-25 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Handlingsplan för mänskliga rättigheter i Sverige