Sanna Backeskog (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Constituency
Gävleborg County, seat 166
Title
Ombudsman.
Birth year
1985
Address
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Current assignments

Member of Parliament

Ordinary member

Committee on Justice

Deputy member

Deputy member

All assignments

Member of Parliament

Ordinary member
2022-09-26 – 2026-09-21

Committee on Justice

Deputy member
2022-10-04 – 2026-09-21

Deputy member
2022-10-11 –

Said and done

Here you will find what the member has said and done in the Riksdag. This can apply to motions, speeches in the chamber or interpellations and written questions to the government. Here you will also find what the government's ministers have said and done in the Riksdag. Use the filters to find among the documents.

Filter