Tasso Stafilidis (V)

Tasso Stafilidis (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skådespelare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

situationen för HBT-personer i Vitryssland

Skriftlig fråga 2003/04:1593 av Stafilidis , Tasso (v)

den 2 september Fråga 2003/04:1593 av Tasso Stafilidis v till utrikesminister Laila Freivalds om situationen för HBT-personer i Vitryssland Det har kommit till min kännedom att situationen för HBT-personer i Vitryssland är allvarlig och jag är djupt oroad. Den senaste kränkningen av HBT-personers mänskliga rättigheter

Inlämnad: 2004-09-02 Besvarare: Laila Freivalds (S)

med anledning av prop. 2003/04:166 Sveriges antagande av rambeslut om förverkande av vinning, hjälpmedel och egendom som härrör från brott

Motion 2003/04:Ju33 av Rolf Olsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Ju33 av Rolf Olsson m.fl. v med anledning av prop. 2003/04:166 Sveriges antagande av rambeslut om förverkande av vinning, hjälpmedel och egendom som härrör från brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2003/04:166, Sveriges antagande av rambeslut om förverkande av


Utskottsberedning: 2004/05:JuU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:164 Sveriges antagande av rambeslut om angrepp mot informationssystem

Motion 2003/04:Ju31 av Rolf Olsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Ju31 av Rolf Olsson m.fl. v med anledning av prop. 2003/04:164 Sveriges antagande av rambeslut om angrepp mot informationssystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2003/04:164, Sveriges antagande av rambeslut om angrepp mot informationssystem, i sin helhet. Motivering


Utskottsberedning: 2004/05:JuU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.