Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Titel Civilminister.
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsalas socialdemokratiska partidistrikt.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges framtid som välfärdsnation

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1379 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2017/02178/K Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på skriftlig fråga 2016/17:1378 av Amir Adan M Fokus på kvalitet i välfärden och skriftlig fråga 2016/17:1379 av Jenny Petersson M Sveriges framtid som välfärdsnation Amir Adan har frågat mig om regeringen avser att ta fram konkreta förslag för att

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1379 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 74 kB)

Fokus på kvalitet i välfärden

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1378 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2017/02178/K Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på skriftlig fråga 2016/17:1378 av Amir Adan M Fokus på kvalitet i välfärden och skriftlig fråga 2016/17:1379 av Jenny Petersson M Sveriges framtid som välfärdsnation Amir Adan har frågat mig om regeringen avser att ta fram konkreta förslag för att

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Amir Adan (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1378 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 74 kB)

Lotteri på kredit

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1900 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Dnr Fi2017/03445/OU Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1900 av Jenny Petersson M Lotteri på kredit Jenny Petersson har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att det inte längre ska vara tillåtet att sälja lotter på kredit på den svenska spelmarknaden, och vilka åtgärder

Svarsdatum: 2017-09-12 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1900 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se