Omfattande planerat tekniskt arbete

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Pornografi på Postens utlämningsställen

Skriftlig fråga 2008/09:883 av Pedersen, Peter (v)

den 24 april Fråga 2008/09:883 Pornografi på Postens utlämningsställen av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Det har kommit till min kännedom att Posten samarbetar med utlämningsställen som säljer grov porr detta trots att Posten enligt uppgift skriver avtal med utlämningsställena där de förbinder

Inlämnad: 2009-04-24 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Åtgärder för att etanol inte ska vara dyrare än bensin

Interpellation 2008/09:106 av Pedersen, Peter (v)

den 11 november Interpellation 2008/09:106 Åtgärder för att etanol inte ska vara dyrare än bensin av Peter Pedersen v till miljöminister Andreas Carlgren c Nyligen höjde bensinbolagen etanolpriset med 90 öre per liter. Detta sker samtidigt som bensinen är billigare än den varit på flera månader. Det här gör att

Inlämnad: 2008-11-11 Besvarare: Anders Borg (M)

Mål för bilars koldioxidutsläpp till år 2020

Skriftlig fråga 2007/08:1259 av Pedersen, Peter (v)

den 23 maj Fråga 2007/08:1259 Mål för bilars koldioxidutsläpp till år 2020 av Peter Pedersen v till miljöminister Andreas Carlgren c I den kommenterade dagordningen inför miljörådsmötet den 3 mars 2008 nämndes ingenting om att Sverige vill se ett mål satt till år 2020 när det gäller förordningen om koldioxidkrav

Inlämnad: 2008-05-23 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.