Per Bolund (MP)

Per Bolund (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 80
Titel Fil. mag.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.bolund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-10-03 – 2021-11-30
    • Ordinarie 2011-09-16 – 2014-10-02
    • Ordinarie 2009-01-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-09-01 – 2008-12-31
    • Ordinarie 2006-10-03 – 2008-08-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2019-05-04 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-10-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-12-14 – 2008-10-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-01-11 –
    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-11
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-01-23 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2021-12-10 –
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2021-02-04
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2021-02-05 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 11-. Ledamot näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 11-14. Suppleant försvarsutskottet 06-08, trafikutskottet 06-08, EU-nämnden 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 09-10. Statsråd (finansmarknads- och konsumentminister, biträdande finansminister), Finansdepartementet 141003-190121 och statsråd (finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister) 190121-.
  • Föräldrar

    Professor Lars Bolund och professor Christina Bolund, f. Trapp.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Södra latin, Stockholm, 86-89. Fil.mag. biologi, Stockholms universitet och University of Stirling i Skottland 92-96. Forskarstudier i systemekologi, Stockholms universitet 00-02.
  • Anställningar

    Forskningsassistent, Forskningsgruppen för miljöstrategiska studier 97-99. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 02-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 06-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 98-06. Ledamot, stadsdelsnämnd Maria-Gamla stan 94-98 och gatu- och fastighetsnämnden/trafiknämnden 98-06. Oppositionsborgarråd, Stockholms stad 10-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:58 Stärkt äganderätt, flexibla skyddsformer och ökade incitament för naturvården i skogen med frivillighet som grund

Motion 2021/22:4338 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4338 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop. 2021/22:58 Stärkt äganderätt, flexibla skyddsformer och ökade incitament för naturvården i skogen med frivillighet som grund Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma

Inlämnad: 2021-12-01 Förslag: 8
Utskottsberedning: 2021/22:MJU18
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2021/22:4338 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 89 kB) Motion 2021/22:4338 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 134 kB)

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314MP062 För ett modernare Sverige Klimatansvar kunskap och nya jobb Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 4 För ett modernare Sverige Klimatansvar, kunskap och nya jobb 4


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 463 kB) Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) (pdf, 686 kB)

med anledning av prop. 2013/14:159 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering

Motion 2013/14:N17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:N17 av Jonas Eriksson m.fl. MP med anledning av prop. 2013/14:159 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering MP040 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett kommunalt veto mot prospektering. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:NU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (doc, 56 kB) Motion 2013/14:N17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 138 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.