Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-05-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant civilutskottet 14- och försvarsutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Köp av levande djur

Interpellation 2016/17:458 av Mats Green (M)

Interpellation 2016/17:458 Köp av levande djur av Mats Green M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Torsdagen den 6 april 2017 fattade Sveriges riksdag beslut om ett tillkännagivande till regeringen att den både nationellt och inom EU ska initiera överväganden om huruvida reglerna i konsumentköplagen

Inlämnad: 2017-04-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:458 av Mats Green (M) (pdf, 78 kB)

Ridning som friskvårdsförmån

Interpellation 2016/17:409 av Mats Green (M)

Interpellation 2016/17:409 Ridning som friskvårdsförmån av Mats Green M till Finansminister Magdalena Andersson S Man ska inte kunna dra av för personliga levnadsomkostnadersa finansministern i en riksdagsdebatt med mig den 2 februari i år angående varför inte just ridning ska berättiga till friskvårdsavdrag till skillnad

Inlämnad: 2017-03-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:409 av Mats Green (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ridning som friskvårdsförmån

Reavinstskatten på bostäder

Interpellation 2016/17:296 av Mats Green (M)

Interpellation 2016/17:296 Reavinstskatten på bostäder av Mats Green M till Statsrådet Peter Eriksson MP Söndagen den 29 januari gav statsrådet Peter Eriksson besked om att han vill se en sänkning av reavinstskatten på bostäder. Måndagen den 30 januari gav finansminister Magdalena Andersson besked om att den definitivt

Inlämnad: 2017-02-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:296 av Mats Green (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Reavinstskatten på bostäder

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se