Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2008/09:JuU17 13 maj 2009 Straffet för mord m.m.
Debatt om förslag 2006/07:MJU10 10 maj 2007 Jakt och viltvård
Debatt om förslag 2006/07:JuU6 28 mars 2007 Polisfrågor

Dokument:

Kriminalisering av ”grooming”

Motion 2006/07:Ju386 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju386 av Thomas Bodström m.fl. s Kriminalisering av grooming Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att kriminalisera företeelsen groomingMotivering Internetanvändandet bland ungdomar och barn är omfattande. Rätt


Utskottsberedning: 2006/07:JuU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju386 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 39 kB) Motion 2006/07:Ju386 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 134 kB)

Åtgärder för att förhindra grov brottslighet

Motion 2006/07:Ju378 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju378 av Thomas Bodström m.fl. s Åtgärder för att förhindra grov brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om nödvändigheten av att snarast ge polisen tillgång till hemlig rumsavlyssning och åtgärder för att förhindra


Utskottsberedning: 2007/08:JuU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju378 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2006/07:Ju378 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 141 kB)

En förbättrad polisutbildning

Motion 2006/07:Ju377 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju377 av Thomas Bodström m.fl. s En förbättrad polisutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en förlängd och akademiserad polisutbildning på tio platser i landet. Motivering Under den socialdemokratiska regeringsperioden


Utskottsberedning: 2006/07:JuU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju377 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 38 kB) Motion 2006/07:Ju377 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 133 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se