Jennie Åfeldt (SD)

Jennie Åfeldt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 65
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jennie.afeldt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-01-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 16-18. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16 och 18-, socialutskottet 14-15 och 18- samt civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande

Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med förslag om att helt neka bistånd till asylsökande


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2019/20:9 Nya regler om uppehållstillstånd för forskning och studier inom högre utbildning

Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:9 Nya regler om uppehållstillstånd för forskning och studier inom högre utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716 i den del som avser 5 b kap. 9 med


Utskottsberedning: 2019/20:SfU10
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

Hepatit C, tbc, HPV och vaccineringsfrågor

Motion 2019/20:3240 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3240 av Markus Wiechel m.fl. SD Hepatit C, tbc, HPV och vaccineringsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder för ökad kunskap kring hepatit C och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2019/20:SoU5
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2019/20:3240 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3240 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.