Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

konkurrensen på hundskoleområdet

Skriftlig fråga 2001/02:1415 av Lindblad, Göran (m)

den 11 juli Fråga 2001/02:1415 av Göran Lindblad m till statsrådet Ulrica Messing om konkurrensen på hundskoleområdet I går, tisdagen den 9 juli, meddelade regeringen via ett pressmeddelande att den beslutat att uppdra åt Länsstyrelsen i Västernorrlands län att utreda möjligheterna till uppgörelse mellan staten och

Inlämnad: 2002-07-11 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

ersättning enligt patientskadelagen

Interpellation 2001/02:376 av Lindblad, Göran (m)

den 16 april Interpellation 2001/02:376 av Göran Lindblad m till socialminister Lars Engqvist om ersättning enligt patientskadelagen Enligt patientskadelagen ska patienter som skadats inom svensk hälso- och sjukvård kunna kompenseras för skadan. Med svensk hälso- och sjukvård avses sådan verksamhet som omfattas av

Inlämnad: 2002-04-16 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

särbehandling på arbetsmarknaden

Interpellation 2001/02:375 av Lindblad, Göran (m)

den 16 april Interpellation 2001/02:375 av Göran Lindblad m till statsrådet Mona Sahlin om särbehandling på arbetsmarknaden Den svenska integrationspolitiken står i dag inför mycket stora utmaningar. De som av olika anledningar sökt sig till vårt land för att skapa sig en bättre tillvaro möts i dag av många hinder,

Inlämnad: 2002-04-16 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.