Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

en yrkesverksam befolkning

Skriftlig fråga 2000/01:1626 av Lindblad, Göran (m)

den 28 augusti Fråga 2000/01:1626 av Göran Lindblad m till finansminister Bosse Ringholm om en yrkesverksam befolkning Arbetslivsinriktad rehabilitering, SOU 2000:78, har räknat på antalet människor i Sverige som är försörjda av offentlig sektor. 1990 var 788 000 personer försörjda av de offentliga systemen. 1999 hade

Inlämnad: 2001-08-28 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

bidrag till organisationer

Skriftlig fråga 2000/01:1605 av Lindblad, Göran (m)

den 21 augusti Fråga 2000/01:1605 av Göran Lindblad m till statsrådet Mona Sahlin om bidrag till organisationer Staten betalar stenkastaredet är rubriken på en artikel i Expressen den 18 augusti. Av artikeln framgår att Integrationsverket betalat ut 230 000 kr i år till Nätverket mot rasism. I Nätverket mot rasism

Inlämnad: 2001-08-21 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

SJ

Skriftlig fråga 2000/01:1541 av Lindblad, Göran (m)

den 2 augusti Fråga 2000/01:1541 av Göran Lindblad m till näringsminister Björn Rosengren om SJ Göteborgs-Posten skrev den 31 juli om den norske turisten Rannveig Tvedten som råkat ut för SJ:s bristande service i samband med en borttappad plånbok vid en tågresa i Sverige. SJ:s hittegodsavdelning, som drivs på entreprenad,

Inlämnad: 2001-08-02 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.