Eva Zetterberg (V)

Eva Zetterberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel Planeringssekreterare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1987-11-13 – 1987-12-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-10-02 – 1990-12-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1990-10-02 – 1990-12-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Suppleant 1993-02-11 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-03-31
    • Suppleant 1990-10-02 – 1990-12-31
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-12-08 – 1998-10-20
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-04-09 – 2002-09-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Suppleant i Skatteutskottet 87/88, Trafikutskottet 90/91, Bostadsutskottet 90/91-92/93, Socialutskottet 93/94-, Försvarsutskottet 94/95-, Utrikes- och försvarsutskottet 96/97. Ledamot av Utrikesutskottet 94/95-. Suppleant i Talmanskonferensen 93/94- och Valberdningen 94/95-. Ledamot av Talmanskonferensen 92/93 och Riksdagens förvaltningsstyrelse 94/95-. - Ledamot av v-gruppens förtroenderåd 92/93-, vice gruppledare 92/93-.
  • Bostadsort

    Skarpnäck
  • Utbildning

    Bachelor of Arts i USA 69. Utbildning för biståndsverksamhet samt volontärarbete i Colombia 69-71. Filosofie kandidat 70. Socialassistent i Stockholm 72-80. Flyktingkonsulent vid socialstyrelsen 73-74. Socionomexamen 76. Informationssekreterare vid utredningen om narkotikamissbrukets omfattning 78-79. Socialinspektör i Stockholm 80-82, planeringssekreterare 82-. Vice gruppledare på heltid i Vänsterpartiet kommunisternas/Vänsterpartiets landstingsgrupp (VPK/V) 88-91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Svenska Chile-kommittén 74-75 och 77-78. - Ledamot av styrelsen för Stockholms läns distrikt av Vänsterpartiet kommunisterna 75-77. Ordförande i valberedningen 89-92.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av styrelsen för stiftelsen Samhall 90-91 och Styrelsen för internationellt utvecklingssamarbete 98-. Ledamot av AIDS-rådet 91-94, exportkontrollrådet 96-. - Ledamot av kyrkoberedningen 92-94. Biträdande sekreterare i utredningen om narkotikamissbrukets omfattning 79.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Stockholms läns landsting 80-82 och 85-91. Ledamot av sociala nämnden 80-83, omsorgsnämnden 89-91 och omsorgsstyrelsen för västra omsorgsområdet 89-91, ordförande 89-91.
  • Föräldrar

    Riksdagsled pastor primarius Karl Åke Herman Zetterberg och fil och teol licentiaten Anna Louise Holmgren

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

regeringen i Nigeria

Skriftlig fråga 2001/02:1568 av Zetterberg, Eva (v)

den 28 augusti Fråga 2001/02:1568 av Eva Zetterberg v till utrikesminister Anna Lindh om regeringen i Nigeria I Nigeria har Amina Lawal släpats inför rätta och i enlighet med sharia lagarna dömts till döden därför att hon som ogift fött ett barn. Hon ska stenas till döds när barnet slutat dia. Domen är ett trefaldigt

Inlämnad: 2002-08-28 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

förföljelser av bl.a. Falun-gong i Kina

Skriftlig fråga 2001/02:1567 av Zetterberg, Eva (v)

den 28 augusti Fråga 2001/02:1567 av Eva Zetterberg v till utrikesminister Anna Lindh om förföljelser av bl.a. Falun-gong i Kina I samband med att Hongkong upphörde att vara brittisk kronkoloni för att inlemmas i Kinesiska Folkrepubliken förklarade Folkrepubliken att man skulle respektera förhållandet ett land två

Inlämnad: 2002-08-28 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

konflikten i Västsahara

Skriftlig fråga 2001/02:1434 av Zetterberg, andre vice talman Eva (v)

den 22 juli Fråga 2001/02:1434 av andre vice talman Eva Zetterberg v till utrikesminister Anna Lindh om konflikten i Västsahara EU hade förhoppningar om att Marocko skulle göra en diskret reträtt från den obebodda klippön Perejil som den 11 juli då erövrades av tolv marockanska gendarmer. Spanien är den som gör anspråk

Inlämnad: 2002-07-22 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.