Cecilia Widegren (M)

Cecilia Widegren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 197
Titel Handläggare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865497
E-post cecilia.widegren[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-10-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-12-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-02-27 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Vice ordförande 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Vice ordförande 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Vice ordförande 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Vice ordförande 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ordförande 2012-05-10 – 2014-10-28
    • Ledamot 2010-11-17 – 2012-05-09
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ordförande 2018-10-24 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-11-28 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Anställningar

    Arrendator 91-93. Politisk sekreterare 93-95. Handläggare 95-97. Regionråd, Västra Götalands län 98-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Västra Götalands län 02-10, Stiftelsen för institutet för vatten- och luftvårdsforskning 03-06 och Statens jordbruksverk 05-08. Ledamot, regeringens jämställdhetsråd 95-97 och Socialstyrelsens rättsliga råd 08-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vara 02-. Landstingsfullmäktig, Skaraborgs län 94-98. Regionfullmäktig, Region Västra Götaland 98-06. Ledamot, regionstyrelsen 98-02, vice ordförande 98-99 och 00-02, ordförande 99-00. Ledamot, pensionärsrådet, vice ordförande 01-02 och politiska kommittén 02. Styrelseledamot, Landstingsförbundet 98-02. Ombud, Landstingsförbundets kongress 99-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice riksordförande, Moderat Skolungdom 92-94. Styrelseledamot, Moderaterna i Vara kommun och Moderaterna i Skaraborg. F.d. gruppledare, Moderaterna i Västsverige. Ledamot, Moderaternas partistyrelse 99-05. Styrelseledamot, Skaraortens ryttarförening.
  • Litteratur

    Stenen i handen på den starke (95, tillsammans med bl.a. Fredrik Reinfeldt).
  • Bostadsort

    Norra Vånga
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot finansutskottet 05-06, socialutskottet 06-10 och 14-19, försvarsutskottet 10 och vice ordförande 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11 och 13 och vice ordförande 11, 12, 13 och 14 samt skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 02-05, skatteutskottet 02, miljö- och jordbruksutskottet 02-10, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och utrikesutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 10-18, riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-12 och ordförande 12-14. Ordförande riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 02-18, Utrikesnämnden 10-14, riksdagsstyrelsen 10-18 och riksdagens valberedning 14-18.
  • Föräldrar

    Ekonomen Lars Widegren och marknadschefen Ann-Marie Widegren, f. Pantzar-Ohlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Bergska skolan i Finspång. Gymnasiediplom, Kingsburg High School, Kalifornien, USA 91. Gymnasieskola, Skara katedralskola, slutår 93. Certifierad, Hawaii Pacific University, USA 98. Pol.mag.-studier, Linköpings universitet.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utbyggnad av E 20 till motorväg

Motion 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, m, c, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. kd, m, c, fp Utbyggnad av E 20 till motorväg Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska prioritera utbyggnaden av E 20 till motorväg genom hela


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, m, c, fp) (doc, 42 kB) Motion 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, m, c, fp) (pdf, 147 kB)

Djursjukvårdarexamen

Motion 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. c, m, fp, kd Djursjukvårdarexamen c487 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att djursjukvårdarexamen ska vara en treårig yrkesexamen. Motivering I Skaraborg liksom i resten


Utskottsberedning: 2008/09:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd) (doc, 43 kB) Motion 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd) (pdf, 149 kB)

Polisutbildning i Skaraborg

Motion 2008/09:Ju429 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju429 av Cecilia Widegren m.fl. m, c, fp, kd Polisutbildning i Skaraborg m928 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om etablering av polisutbildning i Skövde. Motivering Behovet av fler poliser är stort i Sverige, och


Utskottsberedning: 2008/09:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju429 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.