Catarina Deremar (C)

Catarina Deremar (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 30
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post catarina.deremar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2021-01-01 – 2022-10-01
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2021-10-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-01-01 – 2021-10-12
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-01-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KrU8 12 maj 2022 Idrott och friluftsliv
Debatt om förslag 2021/22:KrU9 28 april 2022 Kultur och fritid för barn och unga
Debatt om förslag 2021/22:KrU6 28 april 2022 Kulturarvsfrågor
Debatt om förslag 2021/22:KrU7 20 april 2022 Kultur för alla

Dokument:

Ingångna avtal på infrastrukturområdet

Skriftlig fråga 2021/22:1285 av Catarina Deremar (C)

Fråga 2021/22:1285 Ingångna avtal på infrastrukturområdet av Catarina Deremar C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sveriges Kommuner och Regioner har i sitt remissvar över Trafikverkets förslag till nationell plan för transportinfrastrukturen skrivit att det är viktigt att staten inte backar från de avtal som

Inlämnad: 2022-03-16 Svarsdatum: 2022-03-23 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1285 av Catarina Deremar (C) (pdf, 89 kB)

Stödåtgärder för kulturbranschen

Skriftlig fråga 2021/22:944 av Catarina Deremar (C)

Fråga 2021/22:944 Stödåtgärder för kulturbranschen av Catarina Deremar C till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Kulturföretagare är ofta enmansföretag, och tillsammans är det en grupp som har drabbats oerhört hårt under pandemin. Det har vi i politiken sett, och därför har vi i stort samförstånd fattat beslut om

Inlämnad: 2022-01-28 Svarsdatum: 2022-02-09 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:944 av Catarina Deremar (C) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.