Bruno Poromaa (-)

Bruno Poromaa (S)

Född år 1936
Avliden den 13 september 2016

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1988-10-18 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m.

Motion 1988/89:Jo70 av Leif Marklund och Bruno Poromaa (båda s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89 Jo70 av Leif Marklund och Bruno Poromaa båda s med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m. Jordbruket spelar en viktig roll för sysselsättningen samt för att åstadkomma en positiv regional


Utskottsberedning: --1988/89:JoU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Jo70 av Leif Marklund och Bruno Poromaa (båda s) (pdf, 81 kB)

Utbildningsbidrag för studier inom det reguljära utbildningsväsendet

Motion 1988/89:A247 av Bruno Poromaa m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89 A247 av Bruno Poromaa m.fl. s Utbildningsbidrag för studier inom det reguljära utbildningsväsendet Behovet av vuxenutbildning är mycket stort i Norrbotten. Länets industristruktur och traditioner har inneburit att många saknar


Utskottsberedning: -1988/89:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:A247 av Bruno Poromaa m.fl. (s) (pdf, 69 kB)

Svenska företags verksamhet i Sydafrika

Motion 1988/89:U607 av Ines Uusmann m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:U607 av Ines Uusmann m. fl. s Svenska företags verksamhet i Sydafrika Då handelsförbudslagen trädde i kraft 1 oktober 1987 trodde många att de svenska investeringarna skulle dras tillbaka eller i vart fall begränsas. Också signaler


Utskottsberedning: -1988/89:UU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:U607 av Ines Uusmann m. fl. (s) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.