Anna Steele (FP)

Anna Steele (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Stockholms län
Titel Resebyråtjänsteman/företagare
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2013-01-22
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-23 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Jämställdheten inom utrikespolitiken

Skriftlig fråga 2012/13:731 av Steele, Anna (FP)

den 28 augusti Fråga 2012/13:731 Jämställdheten inom utrikespolitiken av Anna Steele FP till utrikesminister Carl Bildt M Regeringen skrev i årets utrikesdeklaration att vi verkar för en jämställd världDet var en viktig markering, som dock kan bli en till intet förpliktande formulering om den inte fylls med ett

Inlämnad: 2013-08-28 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.