Anita Sidén (M)

Anita Sidén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel rektor
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-01-14 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-01-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:390 av Magnusson, Cecilia (m) 27 maj 2003 påföljd vid brott mot barn
Allmänpolitisk debatt 6 november 2002 Allmänpolitisk debatt

unga och rättspsykiatrisk vård

Skriftlig fråga 2000/01:1576 av Sidén, Anita (m)

den 14 augusti Fråga 2000/01:1576 av Anita Sidén m till socialminister Lars Engqvist om unga och rättspsykiatrisk vård Att barn och ungdomar döms till sluten rättspsykiatrisk vård är inte vanligt. Men vid de tillfällen då det sker vårdas de unga förövarna tillsammans med vuxna. Detta har bl.a. Barnombudsmannen reagerat

Inlämnad: 2001-08-14 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

spridning av hiv

Skriftlig fråga 2000/01:1566 av Sidén, Anita (m)

den 9 augusti Fråga 2000/01:1566 av Anita Sidén m till socialminister Lars Engqvist om spridning av hiv Många nya hivfall har upptäckts i Sverige bland såväl hetero- som homosexuella. Under första halvåret var ökningen närmare 50 155 fall mot 105 förra året. Så många nysmittade har inte förekommit sedan början av 1990-talet.

Inlämnad: 2001-08-09 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

handläggningstider inom polisen

Skriftlig fråga 2000/01:1538 av Sidén, Anita (m)

den 1 augusti Fråga 2000/01:1538 av Anita Sidén m till justitieminister Thomas Bodström om handläggningstider inom polisen Justitieombudsmannen har granskat handläggningstiderna på sex olika polismyndigheter. Kontrollen har gällt 940 olika utredningar inom både länskriminalen och närpolisen. JO riktar skarp kritik,

Inlämnad: 2001-08-01 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se