Anders Andersson (KD)

Anders Andersson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Ombudsman/Studieinformatör
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-11-01 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-05
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2012-02-21 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-11-04 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2010/11:SoU16 27 april 2011 Folkhälsofrågor
Debatt om förslag 2010/11:SoU10 27 april 2011 Socialtjänstfrågor

med anledning av framst. 2012/13:RS7 Omställningsstöd för riksdagsledamöter

Motion 2012/13:K6 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:K6 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av framst. 2012/13:RS7 Omställningsstöd för riksdagsledamöter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om införandet av en ny finansieringsmodell


Utskottsberedning: 2013/14:KU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:K6 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (doc, 57 kB) Motion 2012/13:K6 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 155 kB)

Stärkt nordiskt samarbete

Motion 2012/13:U329 av Anders Andersson m.fl. (KD, FP, MP, C)

Motion till riksdagen 2012/13:U329 av Anders Andersson m.fl. KD, FP, MP, C Stärkt nordiskt samarbete KD405 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av ett fortsatt arbete för att undanröja gränshinder. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2012/13:UbU9 2012/13:UU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:U329 av Anders Andersson m.fl. (KD, FP, MP, C) (doc, 60 kB) Motion 2012/13:U329 av Anders Andersson m.fl. (KD, FP, MP, C) (pdf, 156 kB)

Föräldraskap på lika villkor

Motion 2012/13:Sf267 av Anders Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf267 av Anders Andersson KD Föräldraskap på lika villkor KD647 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förutsättningarna för föräldrar att dela föräldraledigheten. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2012/13:CU4 2012/13:CU8 2012/13:SfU1 2012/13:SfU3 2012/13:SkU20
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2012/13:Sf267 av Anders Andersson (KD) (doc, 77 kB) Motion 2012/13:Sf267 av Anders Andersson (KD) (pdf, 184 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se