Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 11 mars 2010 Frågestund
Interpellationsdebatt 2009/10:52 av Gabelic, Aleksander (s) 10 november 2009 Akut läge för kristna som skickas tillbaka till Irak
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas

med anledning av prop. 2008/09:214 Hållbart skydd av naturområden

Motion 2008/09:MJ25 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ25 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:214 Hållbart skydd av naturområden s68105 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att skjuta på ikraftträdandet av lag om ändring i miljöbalken, lag om ändring i lagen 1998:811 om införande av miljöbalken och lag om ändring


Utskottsberedning: 2009/10:MJU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2008/09:MJ25 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 61 kB)

med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning

Motion 2008/09:MJ22 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ22 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning s68104 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ett livskraftigt vargbestånd ytterst vilar på acceptans för den förda politiken.


Utskottsberedning: 2009/10:MJU8
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2008/09:MJ22 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 66 kB)

med anledning av prop. 2008/09:211 En ny organisation för veterinär service och vid utbrott av smittsamma djursjukdomar

Motion 2008/09:MJ21 av Anders Ygeman m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ21 av Anders Ygeman m.fl. s, mp, v med anledning av prop. 2008/09:211 En ny organisation för veterinär service och vid utbrott av smittsamma djursjukdomar s68103 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2008/09:211. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2009/10:MJU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:MJ21 av Anders Ygeman m.fl. (s, mp, v) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se