Michael Stjernström (KD)

Michael Stjernström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel jur.kand.
Född år 1961

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Ledamot 1994-01-19 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-01-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-01-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-01-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-01-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-01-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-01-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-03-21 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo82 av Dan Ericsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo82 av Dan Ericsson m.fl. kd med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken Skogspolitiken med sitt produktions- och miljömål bör ligga fast. Det har gått alltför kort tid för att några entydiga slutsatser ska kunna dras av hur det ökade ansvar används som skogsägarna

1998-06-09

med anledning av prop. 1997/98:165 Utveckling och rättvisa - en politik för storstaden på 2000-talet

Motion 1997/98:A66 av Michael Stjernström m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1997/98:A66 av Michael Stjernström m.fl. kd med anledning av prop. 1997/98:165 Utveckling och rättvisa en politik för storstaden på 2000-talet 1 Inledning Regeringens proposition om en politik för storstaden på 2000-talet innehåller endast ett förslag till riksdagsbeslut, nämligen att riksdagen


Utskottsberedning: --1997/98:AU14

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo64 av Dan Ericsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo64 av Dan Ericsson m.fl. kd med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige Inledning Den sedan länge aviserade miljöpropositionen har till slut kommit till riksdagen. Regeringen föreslår att en ny struktur för arbetet med miljömål tillämpas.

1998-05-29

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.