Leif Nysmed (S)

Leif Nysmed (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 115
Titel Ombudsman/Träarbetare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post leif.nysmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-01-09 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-01-08
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Jan Nyberg och Ann-Britt Nyberg Östergaard.
  • Utbildning

    Gymnasiekompetens/Komvux och Långholmens FHSK. Traditionell lärlingsutbildning, träarbetare, LO:s ombudsmannautbildning, Brunnsvik.
  • Anställningar

    Sörmans frisörsalong 86. Postgirot 87-88. HN-bygg 89-90. NCC AB 90-94. Kungsmontage 94. Tormunds Bygg 95. Byggettan 96. Skanska AB 99. JM entreprenad AB 99-00. Byggettan 00-14.
  • Kommunala uppdrag

    Suppleant, Huge AB, Huddinge.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Riksbyggens lokalförening i Stockholm.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Erkännande av det kurdiska folkets rätt till självbestämmande

Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. S Erkännande av det kurdiska folkets rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folket rätt till självbestämmande. Kurder och Kurdistan


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 100 kB)

Folkomröstning om självbestämmande i södra Kurdistan och norra Irak

Motion 2014/15:2165 av Shadiye Heydari m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2165 av Shadiye Heydari m.fl. S Folkomröstning om självbestämmande i södra Kurdistan och norra Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör stödja kraven på en folkomröstning om självstyre för irakiska


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2165 av Shadiye Heydari m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2165 av Shadiye Heydari m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

En ny strategi mot hemlöshet

Motion 2014/15:2646 av Serkan Köse m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2646 av Serkan Köse m.fl. S En ny strategi mot hemlöshet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över behovet av en ny strategi mot hemlöshet. Motivering Sedan den förra regeringens strategi mot hemlöshet löpte


Utskottsberedning: 2014/15:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2646 av Serkan Köse m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:2646 av Serkan Köse m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.