Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Örebro län
Titel
Lärare/Adjunkt
Född år
1954
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1998-10-05 – 2010-10-04

Kulturutskottet

Suppleant
2006-10-24 – 2008-09-25
Suppleant
2005-06-18 – 2006-10-02
Ledamot
2002-10-08 – 2005-06-18
Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30

Trafikutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Ledamot
2005-06-16 – 2006-10-02

Konstitutionsutskottet

Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Utbildningsutskottet

Suppleant
2006-10-24 – 2008-09-25
Suppleant
2002-10-24 – 2005-10-10

Skatteutskottet

Suppleant
2007-06-04 – 2010-10-04

Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

Suppleant
2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Rullstolsliftar på SJ:s tåg

    Skriftlig fråga 2009/10:519 av Pedersen, Peter (v)

    den 12 februari Fråga 2009/10:519 Rullstolsliftar på SJ:s tåg av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Under hösten 2009 gick en rullstolslift på ett X 2000-tåg sönder. Detta föranledde SJ att genomföra en säkerhetsöversyn av rullstolsliftarna. Det är bra att SJ tar frågan på allvar och verkligen vill
    Inlämnad
    2010-02-12
    Besvarare
    Åsa Torstensson (C)
  • Betalning av fordonsskatt

    Skriftlig fråga 2006/07:575 av Pedersen, Peter (v)

    den 30 januari Fråga 2006/07:575 Betalning av fordonsskatt av Peter Pedersen v till finansminister Anders Borg m Utformningen av dagens vägtrafikskattelag 2006:227 kan tolkas så att behandlingen av människor inte är lika inför lagen. I dag anses betalningen av fordonsskatt ha skett samma dag då den bokförs på kontot.
    Inlämnad
    2007-01-30
    Besvarare
    Anders Borg (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: VM i friidrott

    VM i friidrott

    Interpellation 2006/07:97 av Bodström, Thomas (s)

    den 24 november Interpellation 2006/07:97 VM i friidrott av Thomas Bodström s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Det blir inget friidrotts-VM i Sverige 2011 eller 2013. Häromdagen sade regeringen nej till att vara med och finansiera mästerskapet. Statsminister Fredrik Reinfeldt sade i sin regeringsförklaring
    Inlämnad
    2006-11-24
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: stålproduktionen i Degerfors

    stålproduktionen i Degerfors

    Interpellation 2002/03:41 av Pedersen, Peter (v)

    den 15 november Interpellation 2002/03:41 av Peter Pedersen v till näringsminister Leif Pagrotsky om stålproduktionen i Degerfors Boken Stålbadet i Degerfors en lönsamhet till döds med författaren Rolf Jansson gavs ut den 8 november i år. I boken skildras och ifrågasätts alla turer bakom det uppmärksammade och hårt
    Inlämnad
    2002-11-15
    Besvarare
    Leif Pagrotsky (S)
  • nedläggningen av Degerfors Stainless

    Skriftlig fråga 2000/01:1629 av Pedersen, Peter (v)

    den 28 augusti Fråga 2000/01:1629 av Peter Pedersen v till näringsminister Björn Rosengren om nedläggningen av Degerfors Stainless Avesta Polarits styrelse fattade nyligen beslutet att till 2003 lägga ned verksamheten vid Degerfors Stainless och flytta produktionen av s.k. långa stålprodukter till Sheffield. Beslutet
    Inlämnad
    2001-08-28
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)
  • fonogramstödet

    Interpellation 2000/01:251 av Pedersen, Peter (v)

    den 14 februari Interpellation 2000/01:251 av Peter Pedersen v till kulturminister Marita Ulvskog om fonogramstödet I budgetpropositionen för 2001, volym 9 avseende utgiftsområde 17 föreslår regeringen att: Regeringen bemyndigas att besluta om ändrade riktlinjer för statens stöd till produktion och utgivning av fonogram
    Inlämnad
    2001-02-14
    Besvarare
    kulturminister Marita Ulvskog (S)

Filter

Valda filter