Lars Elinderson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Västra Götalands läns östra
Titel
Ekonomie magister
Född år
1949
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2006-10-02 – 2014-09-29
Ordinarie
1998-10-05 – 2002-09-30

Riksdagsledamot

Ersättare
2004-04-13 – 2004-08-06

Finansutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Suppleant
2004-04-13 – 2004-08-06

Konstitutionsutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29

Socialutskottet

Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Trafikutskottet

Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2004-04-13 – 2004-08-06

Kulturutskottet

Suppleant
2010-10-12 – 2011-04-05
Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Riksdagens överklagandenämnd

Ledamot
2010-10-19 – 2014-09-29
Suppleant
2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Trafikförsäkringens framtid

    Trafikförsäkringens framtid

    Interpellation 2007/08:565 av Johansson, Lars (s)

    den 7 april Interpellation 2007/08:565 Trafikförsäkringens framtid av Lars Johansson s till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m En av statsrådet prioriterad uppgift har varit att vilja förändra trafikförsäkringen eftersom detta utlovats i valrörelsen 2006. Genom att överföra kostnaderna för trafikskadades sjukpenning
    Inlämnad
    2008-04-07
    Besvarare
    Cristina Husmark Pehrsson (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Golf som avdragsberättigad friskvård

    Golf som avdragsberättigad friskvård

    Interpellation 2007/08:47 av Hamilton, Carl B (fp)

    den 17 oktober Interpellation 2007/08:47 Golf som avdragsberättigad friskvård av Carl B Hamilton fp till finansminister Anders Borg m I dag ingår inte golf bland de aktiviteter som berättigar till avdrag för arbetsgivare som en kostnad motionsavdragetDet är ett olyckligt förhållande och regeringen bör följa upp
    Inlämnad
    2007-10-17
    Besvarare
    Anders Borg (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Förläggning av Sydlänkens norra del i Vättern

    Förläggning av Sydlänkens norra del i Vättern

    Interpellation 2006/07:227 av Elinderson, Lars (m)

    den 19 januari Interpellation 2006/07:227 Förläggning av Sydlänkens norra del i Vättern av Lars Elinderson m till näringsminister Maud Olofsson c Den 4 januari 2007 gick remisstiden ut för förstudien av utbyggnaden av en ny stamledning av el mellan Hallsberg i Örebro län och Hörby i Skåne län. Förstudien redovisar
    Inlämnad
    2007-01-19
    Besvarare
    Maud Olofsson (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: hantverksutbildningen Dacapo i Mariestad

    hantverksutbildningen Dacapo i Mariestad

    Interpellation 2003/04:490 av Elinderson, Lars (m)

    den 13 maj Interpellation 2003/04:490 av Lars Elinderson m till utbildningsminister Thomas Östros om hantverksutbildningen Dacapo i Mariestad År 1997 startade hantverksskolan Dacapo i Mariestad. Utbildningen bedrevs fram till 2003 som en försöksverksamhet inom den så kallade KY, kvalificerad yrkesutbildning. Syftet
    Inlämnad
    2004-05-13
    Besvarare
    Thomas Östros (S)
  • åtgärder för att hindra att rätten till skyddad identitet missbrukas

    Interpellation 2003/04:475 av Elinderson, Lars (m)

    den 6 maj Interpellation 2003/04:475 av Lars Elinderson m till justitieminister Thomas Bodström om åtgärder för att hindra att rätten till skyddad identitet missbrukas Det finns olika möjligheter att få skyddad personuppgift: sekretessmarkering inte reglerat i lagkvarskrivning folkbokföringslagen 16 samt fingerad personuppgift
    Inlämnad
    2004-05-06
    Besvarare
    Bosse Ringholm (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: metoder och hjälpmedel för framtidens lärande

    metoder och hjälpmedel för framtidens lärande

    Interpellation 2001/02:411 av Elinderson, Lars (m)

    den 24 april Interpellation 2001/02:411 av Lars Elinderson m till utbildningsminister Thomas Östros om metoder och hjälpmedel för framtidens lärande Runtom i våra skolor används multimedier i ökande utsträckning som medel i undervisningen. Genom att använda multimedier som ett naturligt inslag i undervisningen kan
    Inlämnad
    2002-04-24
    Besvarare
    utbildningsminister Thomas Östros (S)
  • barn i fattiga familjer

    Interpellation 2001/02:427 av Elinderson, Lars (m)

    den 26 april Interpellation 2001/02:427 av Lars Elinderson m till socialminister Lars Engqvist om barn i fattiga familjer Rädda Barnen presenterade för en tid sedan en rapport, som bl.a. visade att andelen barn i ekonomiskt fattiga familjer ökat under 90-talet. Samtidigt har andelen barnfamiljer som erhöll socialbidrag
    Inlämnad
    2002-04-26
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)
  • enhetlig hantering av slamfrågan

    Interpellation 2001/02:131 av Elinderson, Lars (m)

    den 7 december Interpellation 2001/02:131 av Lars Elinderson m till miljöminister Kjell Larsson om enhetlig hantering av slamfrågan Debatten om risker och fördelar med spridning av avloppsslam på åkermark har böljat fram och tillbaka under många år. Ambitionen i många kommuner är att på olika sätt utnyttja det stora
    Inlämnad
    2001-12-06
    Besvarare
    miljöminister Kjell Larsson (S)
  • skyddad identitet

    Interpellation 2001/02:99 av Elinderson, Lars (m)

    den 23 november Interpellation 2001/02:99 av Lars Elinderson m till justitieminister Thomas Bodström om skyddad identitet I Svenska Dagbladet redovisades, den 21 november, att antalet personer med skyddade uppgifter inom kriminalvården ökat med nästan 20 under det senaste halvåret. Bl.a. nämns flera kända våldsbrottslingar
    Inlämnad
    2001-11-23
    Besvarare
    finansminister Bosse Ringholm (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: nedläggning av tingsrätter

    nedläggning av tingsrätter

    Interpellation 2001/02:62 av Elinderson, Lars (m)

    den 8 november Interpellation 2001/02:62 av Lars Elinderson m till justitieminister Thomas Bodström om nedläggning av tingsrätter I ett brev från Justitiedepartementet till 20 tingsrätter, i Sverige, meddelades för drygt en månad sedan att den pågående omorganisationen av domstolsväsendet tills vidare ska avbrytas.
    Inlämnad
    2001-11-08
    Besvarare
    justitieminister Thomas Bodström (S)
  • legalisering av prostitution

    Interpellation 2000/01:229 av Elinderson, Lars (m)

    den 31 januari Interpellation 2000/01:229 av Lars Elinderson m till jordbruksminister Margareta Winberg om legalisering av prostitution I anslutning till det nyligen genomförda EU-mötet i Norrköping tog Sverige som ordförandeland genom jämställdhetsministern initiativ till två offensiva uttalanden gentemot dels Polen
    Inlämnad
    2001-01-31
    Besvarare
    jordbruksminister Margareta Winberg (S)
  • destruktion av slakteriavfall

    Interpellation 1999/2000:281 av Elinderson, Lars (m)

    den 7 mars Interpellation 1999/2000:281 av Lars Elinderson m till miljöminister Kjell Larsson om destruktion av slakteriavfall Konvex anläggning i Stenstorp i Falköpings kommun är i dag den enda destruktionsanläggning i landet som utöver slakteriavfall, självdöda eller sanitetsslaktade djur från jordbruket m.m. också
    Inlämnad
    2000-03-08
    Besvarare
    jordbruksminister Margareta Winberg (S)
  • narkotikaklassning av drogen GHB

    Interpellation 1999/2000:155 av Elinderson, Lars (m)

    den 16 december Interpellation 1999/2000:155 av Lars Elinderson m till socialminister Lars Engqvist om narkotikaklassning av drogen GHB Den s.k. partydrogen GHB omfattas varken av narkotikastrafflagen eller dopningslagen. Trots ett flertal dödsfall och ett ökande antal akuta fall av allvarlig kramp, andnings- och hjärtstillestånd
    Inlämnad
    1999-12-16
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)
  • inskrivningsverksamheten

    Interpellation 1999/2000:58 av Elinderson, Lars (m)

    den 3 november Interpellation 1999/2000:58 av Lars Elinderson m till justitieminister Laila Freivalds om inskrivningsverksamheten Regeringen föreslår i budgetpropositionen att inskrivningsverksamheten skall koncentreras till ett mindre antal tingsrätter och att bouppteckningsverksamheten förs över från domstolsväsendet
    Inlämnad
    1999-11-02
    Besvarare
    justitieminister Laila Freivalds (S)
  • ungdomshem för kriminella

    Interpellation 1999/2000:36 av Elinderson, Lars (m)

    den 20 oktober Interpellation 1999/2000:36 av Lars Elinderson m till socialminister Lars Engqvist om ungdomshem för kriminella Enligt TV-programmet Striptease har flera grovt kriminellt belastade personer under en längre tid arbetat som vårdare på ett av statens speciella ungdomshem för unga brottslingar, Hammargården
    Inlämnad
    1999-10-20
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)
  • privata inslag i vården

    Interpellation 1999/2000:35 av Elinderson, Lars (m)

    den 20 oktober Interpellation 1999/2000:35 av Lars Elinderson m till socialminister Lars Engqvist om privata inslag i vården I ett svar på en interpellation i januari i år angående försäljning av landstingsägda sjukhus, svarade socialministern bl.a. att han välkomnar alternativ till den traditionella driften i offentlig
    Inlämnad
    1999-10-20
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)

Filter

Valda filter