Dokument & lagar (337 träffar)

Skrivelse 2009/10:140

2010 års redogörelse för företag med statligt ägande Regeringens skrivelse 2009/10:140 2010 års redogörelse för företag med statligt ägande Skr. 2009/10:140 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 17 juni 2010 Maud Olofsson Eskil Erlandsson Näringsdepartementet Skrivelsens huvudsakliga


Utskottsberedning: 2010/11:NU7 Följdmotioner: 1

Skrivelse 2009/10:140 (pdf, 6355 kB)

Proposition 2009/10:232

Regeringens proposition 2009/10:232 Strategi för att stärka barnets rättigheter i Sverige Prop. 2009/10:232 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 23 juni 2010 Fredrik Reinfeldt Göran Hägglund Socialdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Propositionen innehåller ett förslag


Utskottsberedning: 2010/11:SoU3
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2009/10:232 (pdf, 702 kB)

Proposition 2009/10:236

Regeringens proposition 2009/10:236 Vertikala konkurrensbegränsande avtal Prop. 2009/10:236 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 17 juni 2010 Maud Olofsson Eskil Erlandsson Näringsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen behandlas vissa konkurrensrättsliga


Utskottsberedning: 2010/11:NU5
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2009/10:236 (pdf, 374 kB)

Skrivelse 2009/10:145

Regeringens skrivelse 2009/10:145 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna Skr. arvsfonden under budgetåret 2009 2009/10:145 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 10 juni 2010 Fredrik Reinfeldt Maria Larsson Socialdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll I denna skrivelse


Utskottsberedning: 2010/11:SoU2

Skrivelse 2009/10:145 (pdf, 1643 kB)

Betänkande 2009/10:NU27

Riksdagen skjuter upp ett antal beslut till riksmötet 2010/11. Det handlar om en ny lag om uppgiftsskyldighet i fråga om marknads- och konkurrensförhållanden, en ny varumärkeslag och ändringar i firmalagen. Riksdagen beslutade att man även väntar med ärendena om Riksrevisionens redogörelse om omlokalisering av myndigheter, en skrivelse om regelförenklingsarbetet 2006-2010 och en skrivelse om strategiskt tillväxtarbete för regional konkurrenskraft, entreprenörskap och sysselsättning. Beslutet omfattar även de nya ärenden som riksdagens kammare kan komma att skicka till näringsutskottet under resten av riksmötet 2009/10.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2010-06-15 Debatt: 2010-06-22 Beslut: 2010-06-23

Betänkande 2009/10:NU27 (pdf, 15 kB)

Betänkande 2009/10:NU22

Sveaskog AB ägs av svenska staten. Bolagets nuvarande uppdrag kan uppfattas som otydligt. Riksdagen har därför beslutat att bolaget får ett förändrat uppdrag. Förändringarna innebär i huvudsak att: -Verksamheten ska baseras på affärsmässig grund och generera marknadsmässig avkastning. -Kärnverksamheten ska vara skogsbruk. -Närliggande verksamhet kan bedrivas om det bidrar till att öka bolagets avkastning. -Bolaget ska inte ha betydande intressen som slutanvändare av skogsråvara. Förutom ändrade ägardirektiv ges Sveaskog instruktioner om att 10 % av den areal bolaget hade 2002 ska säljas till marknadspris. Försäljningen ska göra det möjligt till omarronderingar och köp av skogsbruk, särskilt i glesbygd. Staten tar även över fastigheter med en sammanlagd areal om högst 100 000 hektar från Sveaskog AB.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2010-06-15 Debatt: 2010-06-22 Beslut: 2010-06-23

Betänkande 2009/10:NU22 (pdf, 206 kB) Webb-tv debatt om förslag: Förändrat uppdrag för Sveaskog AB

Proposition 2009/10:225

Ny varumärkeslag och ändringar i firmalagen Regeringens proposition 2009/10:225 Ny varumärkeslag och ändringar i firmalagen Prop. 2009/10:225 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 3 juni 2010 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll


Utskottsberedning: 2010/11:NU6
Riksdagsbeslut (5 förslag): , 5 bifall,

Proposition 2009/10:225 (pdf, 4648 kB)

Proposition 2009/10:223

Regeringens proposition 2009/10:223 Ändringar till följd av nya EU-bestämmelser om Prop. social trygghet och vissa andra följdändringar 2009/10:223 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 3 juni 2010 Fredrik Reinfeldt Cristina Husmark Pehrsson Socialdepartementet Propositionens huvudsakliga


Utskottsberedning: 2010/11:SfU3
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2009/10:223 (pdf, 611 kB)

Betänkande 2009/10:NU26

Med två rösters övervikt sa riksdagen ja till regeringens förslag om att slopa förbudet mot nya kärnkraftsreaktorer. Beslutet innebär att nya kärnkraftsreaktorer ska få ersätta gamla som tas ur drift. Om nya reaktorer byggs får dessa endast uppföras på platser där det redan finns kärnkraftverk i drift, det vill säga i Forsmark, Ringhals och Oskarshamn. Totalt ska det inte få finnas fler än dagens tio reaktorer. Enligt regeringens förslag skulle förbudet mot ny kärnkraft upphävas den 1 augusti 2010. Riksdagen har nu senarelagt detta datum till den 1 januari 2011. Riksdagen tydliggör också att staten inte ska få subventionera nya kärnkraftssatsningar. Regeringen uppmanas därför att återkomma till riksdagen om lagförslag i frågan eller "andra åtgärder med innebörden att direkta eller indirekta statliga subventioner inte kan påräknas".

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 1
Justering: 2010-05-27 Debatt: 2010-06-17 Beslut: 2010-06-17

Betänkande 2009/10:NU26 (pdf, 704 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kärnkraften – förutsättningar för generationsskifte

Betänkande 2009/10:NU20

För auktoriserade patentombud och deras biträden införs möjlighet till tystnadsplikt. En ändring görs i rättegångsbalken som innebär att ombuden och deras biträden endast i undantagsfall ska få vittna i rättegång om förtrolig information som rör patenträtt. Samtidigt införs en ny lag om auktorisation av patentombud. Riksdagen sa ja till regeringens lagförslag. De börjar att gälla den 1 september 2010. Vidare ska Sverige kvarstå som medlem i European Business Register European Economic Interest Grouping, EBR EEIG. Det är en europeisk intressegrupp för samarbete mellan registerförare av företagsinformation.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2010-06-03 Debatt: 2010-06-22 Beslut: 2010-06-23

Betänkande 2009/10:NU20 (pdf, 366 kB)

Betänkande 2009/10:NU25

Regeringen vill att statens insatser för företagsfinansiering, information och rådgivning riktade till företag ska bli effektivare. De föreslagna riktlinjernas syfte är att renodla statens roll. Statens insatser ska vara marknadskompletterande och inte snedvrida konkurrensen. De ska i största möjliga mån bedrivas med medverkan av privata aktörer. Uppföljning och utvärdering av de statliga insatserna ska göras regelbundet, så att insatserna utformas efter företagens behov. Samarbetet mellan statens aktörer på finansierings- och rådgivningsområdet ska förbättras, till exempel Stiftelsen Norrlandsfonden och Almi Företagspartner AB. Riksdagen sa ja till de föreslagna riktlinjerna.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2010-06-03 Debatt: 2010-06-17 Beslut: 2010-06-21

Betänkande 2009/10:NU25 (pdf, 216 kB) Webb-tv debatt om förslag: Företagsutveckling - statliga insatser för finansiering och rådgivning

Betänkande 2009/10:SfU20

Behandlingen av förslag skjuts upp till riksmötet 2010/11. Det gäller regeringens proposition 2009/10:222 Följdändringar med anledning av införandet av socialförsäkringsbalken. Det gäller också övriga förslag som kan komma att hänvisas till utskottet under resten av riksdagsåret 2009/10.

Förslagspunkter: 1
Justering: 1899-01-01 Debatt: 2010-06-21 Beslut: 2010-06-22

Betänkande 2009/10:SfU20 (pdf, 15 kB)

Betänkande 2009/10:SoU22

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om en ny patientsäkerhetslag. Den nya lagen innebär bland annat följande: I syfte att bidra till hög patientsäkerhet får vårdgivare ett tydligt ansvar att utreda händelser som lett till eller hade kunnat leda till en vårdskada. Socialstyrelsen ska i stället för Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd, Hsan, pröva klagomål från patienter. De nuvarande disciplinpåföljderna varning och erinran ersätts av bland annat en utökad möjlighet för Socialstyrelsen att rikta kritik mot såväl vårdgivare som hälso- och sjukvårdspersonal. Legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal som bedöms utgöra en fara för patientsäkerheten ska av vårdgivaren rapporteras till Socialstyrelsen. Möjligheterna att föreskriva prövotid och återkalla legitimation utvidgas. I beslut om prövotid, som utgör tre år, ska det fastställas en prövotidsplan som den legitimerade ska följa. Patienter och närstående ska på olika sätt uppmuntras och involveras i patientsäkerhetsarbetet. Apotekspersonal måste anmäla till Socialstyrelsen om det finns skäl att anta att en läkares eller tandläkares förskrivning av exempelvis narkotiska läkemedel står i strid med vetenskap och beprövad erfarenhet. Lagen börjar att gälla den 1 januari 2011.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 13
Justering: 2010-06-03 Debatt: 2010-06-15 Beslut: 2010-06-16

Betänkande 2009/10:SoU22 (pdf, 9523 kB)

Betänkande 2009/10:SoU15

Riksdagen skjöt upp behandlingen av regeringens proposition 2009/10:125 En ny alkohollag till nästa riksmöte 2010/11. Även ärenden som kan komma att hänvisas till socialutskottet under återstoden av innevarande riksmöte skjöts upp.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2010-06-03 Debatt: 2010-06-15 Beslut: 2010-06-16

Betänkande 2009/10:SoU15 (pdf, 18 kB)

Skrivelse 2009/10:221

Regeringens skrivelse 2009/10:221 Strategiskt tillväxtarbete för regional konkurrenskraft, Skr. entreprenörskap och sysselsättning 2009/10:221 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 27 maj 2010 Fredrik Reinfeldt Maud Olofsson Näringsdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll Under


Utskottsberedning: 2010/11:NU2 Följdmotioner: 1

Skrivelse 2009/10:221 (pdf, 370 kB)

Betänkande 2009/10:SoU25

Det blir hårdare krav på tobaksförsäljare. I fortsättningen ska inte försäljning få påbörjas förrän en anmälan har gjorts till kommunen. Det blir därmed enklare för kommunen att utöva tillsyn. Kommunen ska dessutom få förbjuda tobaksförsäljning om säljaren gör sig skyldig till allvarliga eller upprepade överträdelser av tobakslagens bestämmelser. Beslutet syftar till att få en effektivare tillsyn och bättre efterlevnad av bestämmelsen att tobak endast får säljas till den som har fyllt 18 år. Riksdagen sa ja till regeringens förslag. Regeringen hade förslagit att ändringarna skulle börja gälla den 1 juli 2010 men riksdagen flyttade fram ikraftträdandet till den 1 augusti 2010.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 7
Justering: 2010-06-03 Debatt: 2010-06-15 Beslut: 2010-06-16

Betänkande 2009/10:SoU25 (pdf, 524 kB)

Betänkande 2009/10:KU25

Den nuvarande radio- och tv-lagen ersätts av en ny lag med samma namn den 1 augusti 2010. Därmed genomför Sverige ett EU-direktiv om audiovisuella tjänster. Här är några av nyheterna med den nya lagen: Förenklade och tydligare reklamregler för tv. Större valfrihet för tv-företagen i placeringen av reklamavbrott och sponsringsmeddelanden. Nya regler för beställ-tv för att öka rättssäkerheten och förutsägbarheten för nya tjänsteleverantörer. Nytt regelsystem för kommersiell radio. Regler för digitala kommersiella radiosändningar införs. Tillstånd att sända analog kommersiell radio ska fördelas genom slutna anbudsförfaranden, och tillståndsperioderna ska vara åtta år. Nuvarande krav på att sändningarna ska innehålla eget material och program med lokal anknytning tas bort. Möjligheterna till sponsring utökas. Närradioorganisationerna får ökade möjligheter att sända material som inte har producerats för den egna verksamheten. De får också möjlighet att sända över större områden än en kommun.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 10
Beredning: 2010-05-18 Justering: 2010-06-03 Debatt: 2010-06-14 Beslut: 2010-06-15

Betänkande 2009/10:KU25 (pdf, 5398 kB) Webb-tv debatt om förslag: En ny radio- och tv-lag

Betänkande 2009/10:KU39

Regeringen har lämnat förslag till ändringar i budgetlagen och av statsbudgetens utgiftsområden. Ändringarna i budgetlagen innebär att regeringen blir skyldig att lämna förslag till mål för den offentliga sektorns finansiella sparande (överskottsmål) till riksdagen. Regeringen ska vid minst två tillfällen under budgetåret redovisa för riksdagen hur målet uppnås. Riksdagen godkände med några ändringar regeringens förslag till ändringar i budgetlagen. Ändringarna av utgiftsområdena handlar bland annat om en ny myndighet för havs- och vattenmiljöfrågor, Taltidningsnämndens uppgifter, vissa handikappåtgärder inom folkbildningen, en ny instansordning för vissa ärenden enligt plan- och bygglagen och viss forskningsverksamhet inom smittskyddsområdet. Riksdagen godkände regeringens förslag om ändringar i utgiftsområdena. Riksdagen gav dessutom riksdagsstyrelsen två uppdrag. Riksdagsstyrelsen ska ta fram ett förslag om ansvarsförhållandena mellan riksdagens nämnder och riksdagsförvaltningen. Det finns i dag en viss otydlighet. Riksdagsstyrelsen ska också ta fram ett förslag om en översyn av ekonomiadministrativa bestämmelser för riksdagsförvaltningen, Riksdagens ombudsmän (JO) och Riksrevisionen.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 1
Beredning: 2010-05-18 Justering: 2010-06-01 Debatt: 2010-06-14 Beslut: 2010-06-15

Betänkande 2009/10:KU39 (pdf, 286 kB) Webb-tv debatt om förslag: Indelning i utgiftsområden m.m.

Proposition 2009/10:228

Regeringens proposition 2009/10:228 Filmcensuren för vuxna avskaffas Prop. skyddet för barn och unga mot skadlig mediepåverkan stärks 2009/10:228 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 27 maj 2010 Fredrik Reinfeldt Lena Adelsohn Liljeroth Kulturdepartementet Propositionens huvudsakliga


Utskottsberedning: 2010/11:KrU2
Riksdagsbeslut (7 förslag): , 7 bifall,

Proposition 2009/10:228 (pdf, 615 kB)

Proposition 2009/10:222

Följdändringar med anledning av införandet av socialförsäkringsbalken Regeringens proposition 2009/10:222 Följdändringar med anledning av införandet av Prop. socialförsäkringsbalken 2009/10:222 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 27 maj 2010 Fredrik Reinfeldt Göran Hägglund Socialdepartementet


Utskottsberedning: 2010/11:FiU8 2010/11:SfU4 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (3 förslag): , 3 bifall,

Proposition 2009/10:222 (pdf, 2557 kB)