Dokument & lagar (3 078 träffar)

Interpellation 2018/19:289 av Solveig Zander (C)

Interpellation 2018/19:289 En tydlig sjukförsäkringsprocess av Solveig Zander C till Statsrådet Annika Strandhäll S Dagligen hör vi historier om personer som får avslag på sin ansökan om sjukpenning. Det är i och för sig ingen nyhet det har förekommit i många år. Från riksdagens tillsynsmyndigheter, Riksrevisionen och

Inlämnad: 2019-06-10 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:289 av Solveig Zander (C) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:282 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2018/19:282 Socialförsäkringssystemet för företagare av Hans Rothenberg M till Statsrådet Annika Strandhäll S Företagare har på många sätt svåra förutsättningar att passa in i sociala försäkringssystemen då de sociala försäkringssystemen är uppbyggda utifrån att anställning är normen. Exemplen är otaliga

Inlämnad: 2019-06-07 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:282 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:722 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:722 Inkludering av barn med särskilda diagnoser av Kadir Kasirga S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Vi har alla varit barn och vi har alla olika minnen av vår barndom, både fina minnen men även minnen som vi helst skulle vilja bli av med. Det kan handla om att man blev mobbad eller att man

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:722 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:714 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2018/19:714 Regeringens sjukförsäkringspolitik av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Annika Strandhäll S Sedan år 2000 har Sveriges befolkning ökat med 1,5 miljoner människor. Trots det kunde SVT i veckan visa att satsningarna på sjukförsäkringen under 2019 kommer att bli de lägsta under hela 2000-talet. De borgerliga

Inlämnad: 2019-06-03 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:714 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD)

Interpellation 2018/19:258 Förhandsprövning av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De nya sändningstillstånden för public service skrivs just nu, och riksdagen ska fatta beslut om dem under året. Den utredning som gjorts har gett flera förslag på förändringar och förtydliganden. Vad

Inlämnad: 2019-05-17 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L)

Interpellation 2018/19:256 Strategin för romsk inkludering av Maria Nilsson L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2012 fattade riksdagen beslut om en strategi för romsk inkludering. Den övergripande målsättningen med strategin är att den rom som fyller 20 år 2032 ska ha likvärdiga möjligheter i livet

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Strategin för romsk inkludering

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M)

Interpellation 2018/19:251 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Lars Püss M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:250 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2018/19:250 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Sten Bergheden M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:250 av Sten Bergheden (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2018/19:249 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Ann-Sofie Alm M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:248 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Mattias Karlsson i Luleå M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M)

Interpellation 2018/19:247 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Åsa Coenraads M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:246 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:246 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:246 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:245 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2018/19:245 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Jan Ericson M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att generaldirektören Ann-Marie Begler lämnade sin tjänst hos Försäkringskassan frivilligt. Detta har dementerats av

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:245 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler

Interpellation 2018/19:244 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2018/19:244 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Arin Karapet M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna förekommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:244 av Arin Karapet (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:243 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:243 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Lars Beckman M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att Ann-Marie Begler fick lämna sin tjänst på grund av bristande samverkan. Samtidigt uttryckte statsrådet själv vid

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:243 av Lars Beckman (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler

Interpellation 2018/19:242 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:242 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att Ann-Marie Begler fick lämna sin tjänst på grund av bristande samverkan. Samtidigt har Försäkringskassans

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:242 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler

Interpellation 2018/19:237 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:237 Svensk film av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Förra  kulturministern, Alice Bah Kuhnke MP skrev på DN Debatt den 8 maj 2015 att den dåvarande modellen med filmavtal skulle brytas upp och ersättas med en ny statlig filmpolitik. Detta var en stor nyhet som väckte

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:237 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:648 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2018/19:648 Åldersfaktor i sjukersättningen av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Annika Strandhäll S Under 2018 fick 68 procent av de som ansökte om sjukersättning det som tidigare kallades förtidspension avslag från Försäkringskassan. Därmed beviljades drygt 5 500 personer sjukersättning för första gången under

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:648 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:635 Tillkännagivanden inom filmpolitiken av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Snart har hela tre år passerat sedan den 15 juni 2016 då riksdagen beslutade om den dåvarande regeringens framlagda filmproposition. Filmpolitiken upphörde, via beslut som då fattades,

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:629 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:629 Bostadstillägget av Sten Bergheden M till Statsrådet Annika Strandhäll S Bostadstillägget till pensionärer har som syfte att äldre med låg pension ska kunna efterfråga och behålla en god bostad. Ungefär 15 procent av pensionärerna har i dag rätt till bostadstillägg. Inte minst för ensamstående kvinnor

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:629 av Sten Bergheden (M) (pdf, 84 kB)