Dokument & lagar (4 träffar)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Interpellation 2018/19:127 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2018/19:127 Återtagandeavtalet med Afghanistan av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I oktober 2016 tecknade Sverige avtal med Afghanistan om återtagande av människor som lever i Sverige och saknar asylskäl. Avtalet öppnar också för att ensamkommande barn ska

Inlämnad: 2019-03-07 Svarsdatum: 2019-03-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:127 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återtagandeavtalet med Afghanistan

Interpellation 2005/06:258 av Holma, Siv (v)

den 14 februari Interpellation 2005/06:258 av Siv Holma v till statsrådet Morgan Johansson s Spelmissbruk Det socialdemokratiskt ägda företaget A-lotterier har ansökt om tillstånd att ordna pokerspel på Internet. Samtidigt har regeringsmedlemmar uttalat oro för utvecklingen på spelmarknaden och de problem med spelmissbruk

Inlämnad: 2006-02-14 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Spelmissbruk

Interpellation 2002/03:47 av Linna, Elina (v)

den 22 november Interpellation 2002/03:47 av Elina Linna v till statsrådet Morgan Johansson om utrikesfödda och folkhälsan Statens folkhälsoinstitut redovisade under hösten en rapport om folkhälsoläget för utrikesfödda svenskar. Syftet var att ge en bild av invandringen till Sverige från andra världskriget och att

Inlämnad: 2002-11-22 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: utrikesfödda och folkhälsan