Jakob Olofsgård (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Constituency
Jönköping County, seat 151
Birth year
1975
Address
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Current assignments

Member of Parliament

Ordinary member

The Liberal Party

Party Secretary

Committee on Health and Welfare

Deputy member

Nominations Committee

Deputy member

All assignments

Member of Parliament

Ordinary member
2021-08-01 – 2026-09-21

The Liberal Party

Party Secretary
2024-04-12 –

Committee on Environment and Agriculture

Deputy member
2022-10-04 – 2024-04-22
Member
2021-09-02 – 2022-09-26

Committee on Civil Affairs

Member
2022-10-04 – 2024-04-22
Deputy member
2021-09-08 – 2022-09-26

Committee on Industry and Trade

Deputy member
2022-10-12 – 2024-04-22
Deputy member
2021-10-21 – 2022-09-26

Committee on Transport and Communications

Deputy member
2022-10-12 – 2024-04-22

Committee on Health and Welfare

Deputy member
2023-05-26 – 2026-09-21

Committee on European Union Affairs

Deputy member
2021-11-26 – 2022-10-04

Nominations Committee

Deputy member
2022-09-26 –

Biography

The information in the biography is information that the commissioner has submitted to the publication Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 21–. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 21– och civilutskottet 22–. Suppleant civilutskottet 21–22, näringsutskottet 21–, EU-nämnden 21–22, trafikutskottet 22– och socialutskottet 23–. Suppleant valberedningen 22–.

Föräldrar

Lantbrukaren Pär Olofsgård och sjuksköterskan Anne-Marie Olofsgård, f. Crona.

Utbildning

Byggteknisk linje, Njudungs gymnasieskola, Vetlanda, slutår 94. Teologiexamen, Korteboskolan, Jönköping 00.

Anställningar

Pastor i Svenska Alliansmissionen 00–10. Pastor i Equmeniakyrkan 10–18. Kulturskribent, Jönköpings-Posten 12–15. Projektledare, OBOS 08–.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, Renmarkskommittén 23–.

Kommunala uppdrag

Ersättare, utbildningsnämnden och äldrenämnden, Jönköpings kommun. Regionfullmäktig, Jönköpings län.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ordförande, Jönköpings länsförbund Liberalerna 21–.

Said and done

Here you will find what the member has said and done in the Riksdag. This can apply to motions, speeches in the chamber or interpellations and written questions to the government. Here you will also find what the government's ministers have said and done in the Riksdag. Use the filters to find among the documents.

  • Still from Debatt om förslag: Statens stöd till trossamfund och civilsamhället

    Statens stöd till trossamfund och civilsamhället

    Betänkande 2023/24:KrU7

    Regeringen har föreslagit nya regler om statsbidrag till trossamfund. Den nya lagstiftningen ska innehålla bestämmelser om när ett annat trossamfund än Svenska kyrkan är berättigat till statsbidrag, statlig avgiftshjälp och att definitionen av trossamfund ändras. Den nya regleringen innebär också

    Behandlade dokument
    21
    Förslagspunkter
    14
    Reservationer
    14 
    Anföranden och repliker
    17, 80 minuter
    Justering
    2024-06-13
    Bordläggning
    2024-06-15
    Debatt
    2024-06-17
    Beslut
    2024-06-18
  • Still from Debatt om förslag: Förbättrade möjligheter att ändra kön

    Förbättrade möjligheter att ändra kön

    Betänkande 2023/24:SoU22

    Riksdagen sa ja till socialutskottets förslag till en ny lag om vissa kirurgiska ingrepp i könsorganen och en ny lag om fastställande av kön i vissa fall samt ett förslag till lag om upphävande av lagen om fastställande av könstillhörighet i vissa fall.

    Förslagen innebär att processen för ändring

    Förslagspunkter
    4
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    133, 365 minuter
    Justering
    2024-04-04
    Bordläggning
    2024-04-16
    Debatt
    2024-04-17
    Beslut
    2024-04-17
  • Still from Debatt om förslag: Genomförande av nya krav på upphettade tobaksvaror

    Genomförande av nya krav på upphettade tobaksvaror

    Betänkande 2023/24:SoU9

    Det blir förbjudet med upphettade tobaksvaror med karakteristisk smak. Riksdagen sa ja till regeringens förslag. Upphettade tobaksvaror är något som hettas upp för att producera ett utsläpp som innehåller nikotin och andra kemikalier och som sedan inandas av användarna. Beroende på dess egenskaper,

    Behandlade dokument
    3
    Förslagspunkter
    6
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    7, 36 minuter
    Justering
    2024-03-19
    Bordläggning
    2024-04-02
    Debatt
    2024-04-03
    Beslut
    2024-04-03
  • Still from Debatt om förslag: Folkhälsa

    Folkhälsa

    Betänkande 2023/24:SoU15

    Riksdagen sa nej till cirka 100 förslag om folkhälsa i motioner från den allmänna motionstiden 2023. Riksdagen hänvisar främst till att arbete redan pågår inom de frågor som förslagen tar upp.

    Motionerna handlar bland annat om vaccinations- och allergifrågor, hälsosamma levnadsvanor och psykisk hälsa.

    Behandlade dokument
    48
    Förslagspunkter
    16
    Reservationer
    22 
    Anföranden och repliker
    12, 69 minuter
    Justering
    2024-03-12
    Bordläggning
    2024-03-20
    Debatt
    2024-03-21
    Beslut
    2024-04-03
  • Still from Debatt om förslag: Alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel

    Alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel

    Betänkande 2023/24:SoU11

    Riksdagen sa nej till cirka 100 förslag i motioner om bland annat alkohol, narkotika och tobak från den allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om den svenska alkoholpolitiken och detaljhandelsmonopolet samt narkotikapolitiken.

    Riksdagen hänvisar bland annat till pågående arbete.

    Behandlade dokument
    54
    Förslagspunkter
    20
    Reservationer
    18 
    Anföranden och repliker
    28, 98 minuter
    Justering
    2024-03-07
    Bordläggning
    2024-03-20
    Debatt
    2024-03-21
    Beslut
    2024-04-03
  • Still from Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Utbildningsminister Mats Persson L Socialminister Jakob Forssmed KD Civilminister Erik Slottner KD Kulturminister Parisa Liljestrand M Utbildningsminister Mats Persson L besvarar såväl allmänpolitiska
  • Still from Debatt om förslag: Bostadspolitik

    Bostadspolitik

    Betänkande 2023/24:CU13

    Riksdagen sa nej till de cirka 150 motioner som inkommit under den allmänna motionstiden 2023. Förslagen handlar bland annat om åtgärder för fler bostäder, energieffektivisering av bostäder samt styrning och uppföljning av kommunernas arbete med klimatanpassning.

    Riksdagen hänvisar till att det redan pågår ett arbete på området samt att vissa åtgärder redan är vidtagna.

    Behandlade dokument
    47
    Förslagspunkter
    4
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    40, 139 minuter
    Justering
    2024-02-29
    Bordläggning
    2024-03-05
    Debatt
    2024-03-06
    Beslut
    2024-03-06
  • Still from Debatt om förslag: Stärkta rättigheter för barn och vuxna i skyddat boende

    Stärkta rättigheter för barn och vuxna i skyddat boende

    Betänkande 2023/24:SoU6

    Riksdagen sa ja till nya regleringar för att förbättra skyddet för och stödet till personer som behöver skyddat boende och stärka barnrättsperspektivet för barn som följer med en vårdnadshavare till ett skyddat boende.

    Lagändringarna innebär bland annat att skyddat boende ska regleras i socialtjänstlagen.

    Behandlade dokument
    5
    Förslagspunkter
    24
    Reservationer
    26 
    Anföranden och repliker
    27, 105 minuter
    Justering
    2024-02-08
    Bordläggning
    2024-02-13
    Debatt
    2024-02-14
    Beslut
    2024-02-15
  • Still from Debatt om förslag: Avgift vid prövning av en tvist hos Allmänna reklamationsnämnden

    Avgift vid prövning av en tvist hos Allmänna reklamationsnämnden

    Betänkande 2023/24:CU7

    Regeringen ges möjlighet att införa en avgift vid prövning av en tvist hos Allmänna reklamationsnämnden. Riksdagen sa ja till regeringens förslag, som innebär en ändring i lagen om alternativ tvistlösning i konsumentförhållanden.

    Ärendetillströmningen till Allmänna reklamationsnämnden har ökat

    Behandlade dokument
    4
    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    19, 49 minuter
    Justering
    2024-01-25
    Bordläggning
    2024-01-30
    Debatt
    2024-01-31
    Beslut
    2024-01-31
  • Still from Debatt om förslag: Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

    Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

    Betänkande 2023/24:CU1

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag om hur pengarna ska fördelas inom utgiftsområdet samhällsplanering, bostadsförsörjning, byggande och konsumentpolitik. Totalt handlar det om drygt 6 miljarder kronor ur statens budget för 2024.

    Mest pengar, 3,7 miljarder kronor, går till investeringsstödet

    Behandlade dokument
    11
    Förslagspunkter
    2
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    66, 208 minuter
    Justering
    2023-12-07
    Bordläggning
    2023-12-11
    Debatt
    2023-12-12
    Beslut
    2023-12-13
  • En livssynsöppen stat

    Motion 2023/24:1732 av Jakob Olofsgård (L)

    Motion till riksdagen 2023/24:1732 av Jakob Olofsgård L En livssynsöppen stat Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten bör vila på en livssynsöppen grund och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den svenska staten behöver mer vila på en livssynsöppen grund
    Inlämnad
    2023-10-04
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:KU13
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Jönköping University till Jönköpings universitet

    Motion 2023/24:318 av Jakob Olofsgård (L)

    Motion till riksdagen 2023/24:318 av Jakob Olofsgård L Jönköping University till Jönköpings universitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att göra Jönköping University till Jönköpings universitet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Jönköping
    Inlämnad
    2023-09-29
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:UbU14
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Still from Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Migrationsminister Maria Malmer Stenergard M Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall M Kulturminister Parisa Liljestrand M Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari L Migrationsminister
  • Still from Debatt om förslag: Hushållningen med mark- och vattenområden

    Hushållningen med mark- och vattenområden

    Betänkande 2022/23:CU13

    Riksdagen sa nej till ett nittiotal förslag i motioner från den allmänna motionstiden 2022 om hushållningen med mark- och vattenområden. Riksdagen hänvisar främst till pågående arbete.

    Motionerna handlar bland annat om riksintressen, skyddet av jordbruksmark och vattenområden, tillstånd till vattenverksamhet, va-infrastruktur och allmänna vattentjänster.

    Behandlade dokument
    41
    Förslagspunkter
    12
    Reservationer
    19 
    Anföranden och repliker
    11, 50 minuter
    Justering
    2023-04-27
    Bordläggning
    2023-05-05
    Debatt
    2023-05-09
    Beslut
    2023-05-10
  • Still from Debatt om förslag: Familjerätt

    Familjerätt

    Betänkande 2022/23:CU6

    Riksdagen riktade en uppmaning, ett så kallat tillkännagivande, till regeringen om att vidta åtgärder för en mer välfungerande, effektiv och rättssäker ordning för bodelningar. För den part som har det sämst ställt ekonomiskt har det vanligtvis mycket stor ekonomisk betydelse

    Behandlade dokument
    35
    Förslagspunkter
    31
    Reservationer
    38 
    Anföranden och repliker
    39, 129 minuter
    Justering
    2023-03-30
    Bordläggning
    2023-04-12
    Debatt
    2023-04-13
    Beslut
    2023-04-19
  • Still from Debatt om förslag: Folkhälsa

    Folkhälsa

    Betänkande 2022/23:SoU20

    Riksdagen sa nej till cirka 60 förslag i motioner som lämnats under den allmänna motionstiden 2022. Anledningen är bland annat arbete som redan pågår inom de frågor som motionerna tar upp.

    Förslagen handlar exempelvis om folkhälsoarbetets organisation och folkhälsofrämjande insatser, smittskydd och vaccinationer.

    Behandlade dokument
    29
    Förslagspunkter
    14
    Reservationer
    23 
    Anföranden och repliker
    24, 86 minuter
    Justering
    2023-03-30
    Bordläggning
    2023-04-12
    Debatt
    2023-04-13
    Beslut
    2023-04-19
  • Still from Debatt om förslag: Planering och byggande

    Planering och byggande

    Betänkande 2022/23:CU12

    Riksdagen sa nej till 130 förslag i motioner från den allmänna motionstiden 2022. Bland annat med hänvisning till att arbete pågår i flera frågor.

    Förslagen handlar exempelvis om översyn av plan- och bygglagen, plansystemet, lovfrågor, överklaganderegler samt frågor om skadeersättning och tillsyn.

    Behandlade dokument
    57
    Förslagspunkter
    23
    Reservationer
    40 
    Anföranden och repliker
    16, 80 minuter
    Justering
    2023-03-23
    Bordläggning
    2023-04-11
    Debatt
    2023-04-12
    Beslut
    2023-04-12
  • Still from Debatt om förslag: Bostadspolitik

    Bostadspolitik

    Betänkande 2022/23:CU10

    Riksdagen sa nej till de cirka 120 förslagen i motioner som kommit in under den allmänna motionstiden 2022. Förslagen handlar om bland annat åtgärder för ökat bostadsbyggande, finansiering av bostadsbyggande, bostadsförsörjning, allmännyttiga kommunala bostadsaktiebolag,

    Behandlade dokument
    37
    Förslagspunkter
    17
    Reservationer
    33 
    Anföranden och repliker
    32, 113 minuter
    Justering
    2023-03-30
    Bordläggning
    2023-04-11
    Debatt
    2023-04-12
    Beslut
    2023-04-12
  • Still from Debatt om förslag: Associationsrätt

    Associationsrätt

    Betänkande 2022/23:CU11

    Riksdagen sa nej till ett 30-tal förslag i motioner om associationsrätt från den allmänna motionstiden 2022. Anledningen är bland annat att arbete redan pågår inom området.

    Förslagen handlar bland annat om modernisering av bokföringslagen, krav på aktiekapital och tvångslikvidation, företag som brottsverktyg, krav på sammansättning i bolagsstyrelsen och företags rapportering om hållbarhet och mångfald.

    Behandlade dokument
    13
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    15, 39 minuter
    Justering
    2023-02-23
    Bordläggning
    2023-03-07
    Debatt
    2023-03-08
    Beslut
    2023-03-08
  • Still from Debatt om förslag: Fastighetsrätt

    Fastighetsrätt

    Betänkande 2022/23:CU9

    Riksdagen sa nej till cirka 40 förslag i motioner om fastighetsrätt, huvudsakligen med hänvisning till pågående arbete i frågorna och tidigare ställningstaganden.

    Förslagen har inkommit under den allmänna motionstiden 2022 och handlar bland annat om arrende, tomträtt,

    Behandlade dokument
    24
    Förslagspunkter
    11
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    24, 72 minuter
    Justering
    2023-02-23
    Bordläggning
    2023-03-07
    Debatt
    2023-03-08
    Beslut
    2023-03-08

Filter