Siw Wittgren-Ahl (S)

Siw Wittgren-Ahl (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Projektledare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1996-04-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-10-27 – 2006-02-22
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2004-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stupstocken i sjukförsäkringen och dess konsekvenser

Interpellation 2009/10:447 av Wittgren-Ahl, Siw (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:447 Stupstocken i sjukförsäkringen och dess konsekvenser av Siw Wittgren-Ahl s till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Alliansen gick till val på att minska utanförskapet, men det har vuxit. Sedan regeringsskiftet har arbetslösheten stigit med 157 000 personer från 6,1 till

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Skolket i grundskolan

Skriftlig fråga 2009/10:779 av Wittgren-Ahl, Siw (s)

den 5 maj Fråga 2009/10:779 Skolket i grundskolan av Siw Wittgren-Ahl s till utbildningsminister Jan Björklund fp Skolverket rapporterar att 1 650 grundskoleelever under förra läsåret var borta från skolan i över en månad utan giltigt skäl. 600 av dem var borta hela vårterminen, eller ännu längre. Utöver dessa

Inlämnad: 2010-05-05 Besvarare: Jan Björklund (FP)

med anledning av prop. 2009/10:137 Åtgärder mot familjeseparation inom migrationsområdet

Motion 2009/10:Sf12 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf12 av Veronica Palm m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:137 Åtgärder mot familjeseparation inom migrationsområdet 68106 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att undantag ska kunna göras från huvudregeln


Utskottsberedning: 2009/10:SfU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf12 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp) (doc, 52 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.