Ragnwi Marcelind (KD)

Ragnwi Marcelind (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel ombudsman/ org.sekreterare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-19 – 2004-04-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2003-12-18
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 2004-04-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-04-15 – 2004-04-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-18
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:BoU11 3 maj 2006 Naturresursfrågor och vattenrätt
Interpellationsdebatt 2005/06:274 av Marcelind, Ragnwi (kd) 13 mars 2006 Arbetsmarknaden och utvecklingen i Gävleborg
Debatt om förslag 2005/06:BoU5 10 mars 2006 Fastighetsrättsliga frågor
Interpellationsdebatt 2005/06:214 av Stenmark, Rigmor (c) 3 februari 2006 Den svarta bostadsmarknaden

Effektivisering inom samhällsbyggnadsområdet

Skriftlig fråga 2005/06:1976 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 augusti Fråga 2005/06:1976 av Ragnwi Marcelind (kd) till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin (s) Effektivisering inom samhällsbyggnadsområdet Statskontoret redovisade förra året i rapporten Stor potential för effektivisering hos statliga myndigheter genom automatiserad elektronisk

Inlämnad: 2006-08-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Merkostnader vid flyttning av bredbandskablar vid vägombyggnad

Skriftlig fråga 2005/06:1941 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 24 juli Fråga 2005/06:1941 av Ragnwi Marcelind (kd) till statsrådet Ulrica Messing (s) Merkostnader vid flyttning av bredbandskablar vid vägombyggnad Under den senaste femårsperioden har en stor del av det svenska bredbandsnätet lagts ned invid de allmänna vägarna i vårt land.

Inlämnad: 2006-07-24 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Förändrad avgiftssättning av anslutningsväxlar

Skriftlig fråga 2005/06:1656 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 18 maj Fråga 2005/06:1656 av Ragnwi Marcelind (kd) till statsrådet Ulrica Messing (s) Förändrad avgiftssättning av anslutningsväxlar Den 27 april 2006 lämnade Banverket ett preliminärt förslag till hantering och avgiftssättning av anslutningsväxlar. Enligt förslaget fastställs årsavgiften

Inlämnad: 2006-05-18 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.