Maj-Inger Klingvall (S)

Maj-Inger Klingvall (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel pol.mag.
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-01-01 – 2002-09-30
    • Ledig 2001-11-19 – 2001-12-31
    • Ordinarie 2001-11-16 – 2001-11-18
    • Ledig 1996-03-23 – 2001-11-15
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1996-03-22
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 1994-10-12 – 1996-03-22
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-02-20 – 2002-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption

Motion 2001/02:L19 av Susanne Eberstein m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:L19 av Susanne Eberstein m.fl. (s) med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen (1994:1117) om registrerat partnerskap såvitt avser 3 kap. 2 § med den ändringen att första stycket


Utskottsberedning: 2001/02:LU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 1995/96:25 En politik för arbete, trygghet och utveckling

Motion 1995/96:Fi64 av Maj-Inger Klingvall m.fl. (s, fp, c)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi64 av Maj-Inger Klingvall m.fl. (s, c, fp) med anledning av prop. 1995/96:25 En politik för arbete, trygghet och utveckling Allmän bakgrund I tillväxtpropositionen föreslås en kraftig utbyggnad av den högre utbildningen. En sådan är synnerligen välmotiverad med hänsyn till


Utskottsberedning: -1995/96:FiU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:218 En effektivare arbetsmarknadspolitik m.m.

Motion 1994/95:A51 av Ingegerd Sahlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:A51 av Ingegerd Sahlström m.fl. (s) med anledning av prop. 1994/95:218 En effektivare arbetsmarknadspolitik m.m. Kvinnors arbete i framtiden Kvinnorna i Sverige är, tack vare sin starka ställning på arbetsmarknaden och vårt välfärdssystem, mycket friare än kvinnor på många håll i


Utskottsberedning: -1994/95:AU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.