Aina Westin (S)

Aina Westin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1927

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1991-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m.

Motion 1990/91:Ub185 av Anita Persson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub185 av Anita Persson m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m. I dag har de allra flesta barn som börjar i skolan deltagit i skolförberedande verksamhet året före skolstarten. Det hör till undantaget om så inte varit fallet. En skolförberedande verksamhet underlättar


Utskottsberedning: -1990/91:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Psykologutbildningen m.m.

Motion 1990/91:Ub686 av Ines Uusmann m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub686 av Ines Uusmann m.fl. s Psykologutbildningen m.m. Genom 1990 års Dagmar-avtal skapades bättre förutsättningar för enskilda patienter att få psykoterapi och psykoanalys genom att landstingen fått resurser att teckna avtal om behandling hos privata vårdgivare. Socialstyrelsen valde


Utskottsberedning: -1990/91:UbU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Miljöinriktad forskning och utbildning vid Novum

Motion 1990/91:Ub626 av Sylvia Pettersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub626 av Sylvia Pettersson m.fl. s Miljöinriktad forskning och utbildning vid Novum I mitten av 1980-talet upprättade Stockholms läns landsting i samverkan med Karolinska institutet och flera näringslivsföretag Novum forskningscentrum och Novum forskningspark vid Huddinge Universitetssjukhus


Utskottsberedning: -1990/91:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.