Ulla Löfgren (M)

Ulla Löfgren (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ingenjör
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-11-01 – 2008-09-30
    • Ledig 2004-09-06 – 2004-10-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-09-05
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-30
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2008-09-30
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2008-06-02 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:540 av Löfgren, Ulla (m) 5 juni 2007 Den byråkratiska miljöprövningen
Debatt om förslag 2005/06:NU20 30 maj 2006 Statens stöd till regional projektverksamhet
Interpellationsdebatt 2005/06:245 av Löfgren, Ulla (m) 14 mars 2006 Statens ansvar vid översvämningskatastrofer

Telias monopol på accessnätet

Skriftlig fråga 2005/06:1738 av Löfgren, Ulla (m)

den 1 juni Fråga 2005/06:1738 av Ulla Löfgren m till statsrådet Ulrica Messing s Telias monopol på accessnätet Anmälningarna av Telia till Post- och telestyrelsen PTS duggar tätt. Anledningen till att Telia så ofta figurerar i sammanhang med missnöjda kunder eller konkurrenter är givetvis ingen tillfällighet. Nyligen

Inlämnad: 2006-06-01 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Brottsskadelagen

Skriftlig fråga 2005/06:1600 av Löfgren, Ulla (m)

den 12 maj Fråga 2005/06:1600 av Ulla Löfgren m till justitieminister Thomas Bodström s Brottsskadelagen Brottsoffermyndigheten behandlade förra året ca 300 ansökningar om kränkningsersättning från personer som har särskilt utsatta arbeten. Det gäller främst poliser. Den som har ett riskfyllt och utsatt arbete

Inlämnad: 2006-05-12 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk21 av Ulla Löfgren och Jan-Evert Rådhström (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:190. Motivering Regeringen föreslår i propositionen att skatt på flygresor skall införas för passagerare som flyger från en svensk flygplats i ett plan som är godkänt för mer än tio personer. Undantag görs för passagerare som flyger från och till vissa destinationer.


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk21 av Ulla Löfgren och Jan-Evert Rådhström (m) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se