Sven-Erik Österberg (S)

Sven-Erik Österberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman
Född år 1955

Aktuella uppdrag

    • Nämnden för prövning av statsråds och vissa andra befattningshavares övergångsrestriktioner

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2012-09-30
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2008-06-03 – 2011-04-12
    • Finansutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2004-10-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-07-04
    • Suppleant 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2008-06-03
    • Ordförande 2000-09-05 – 2002-09-30
    • Ledamot 2000-08-01 – 2000-09-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2011-04-08 – 2012-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-04-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-26
    • Riksbanksfullmäktige

    • Vice ordförande 2011-06-22 – 2014-10-14
    • Ledamot 2011-05-31 – 2011-06-22
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2008-06-11 – 2011-05-02
    • Ledamot 2008-06-05 – 2008-06-11
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2001-03-22 – 2012-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2008-06-05 – 2011-05-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-10-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2008-06-05 – 2011-05-02
    • Nämnden för prövning av statsråds och vissa andra befattningshavares övergångsrestriktioner

    • Ledamot 2018-07-01 –
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition S13002 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 A Kunskap och arbete bygger Sverige 3 En politik för fler jobb och växande företag sammanfattning 4 B Det ekonomiska läget 7


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 726 kB) Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 798 kB)

med anledning av skr. 2011/12:75 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen

Motion 2011/12:K10 av Sven-Erik Österberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:K10 av Sven-Erik Österberg m.fl. S med anledning av skr. 2011/12:75 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen S82007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma


Utskottsberedning: 2011/12:KU21
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2011/12:K10 av Sven-Erik Österberg m.fl. (S) (doc, 67 kB) Motion 2011/12:K10 av Sven-Erik Österberg m.fl. (S) (pdf, 202 kB)

med anledning av skr. 2011/12:56 En samordnad och långsiktig strategi för romsk inkludering 2012–2032

Motion 2011/12:K9 av Sven-Erik Österberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:K9 av Sven-Erik Österberg m.fl. S med anledning av skr. 2011/12:56 En samordnad och långsiktig strategi för romsk inkludering 20122032 S82006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om konkreta målsättningar på utbildningsområdet.


Utskottsberedning: 2011/12:KU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2011/12:K9 av Sven-Erik Österberg m.fl. (S) (doc, 53 kB) Motion 2011/12:K9 av Sven-Erik Österberg m.fl. (S) (pdf, 163 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.