Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:280 av Björlund, Torbjörn (V) 27 mars 2012 Vapenfabrik i Saudiarabien
Interpellationsdebatt 2011/12:289 av Lindestam, Åsa (S) 27 mars 2012 Högskolans betydelse för Gävleborg
Interpellationsdebatt 2011/12:288 av Hultqvist, Peter (S) 27 mars 2012 Högskolan som drivmotor för tillväxt och utveckling i Dalarna
Interpellationsdebatt 2011/12:287 av Persson, Peter (S) 27 mars 2012 Behov av forskning oavsett lärosäte

vapenembargot mot Folkrepubliken Kina

Interpellation 2004/05:43 av Tolgfors, Sten (m)

den 7 oktober Interpellation 2004/05:43 av Sten Tolgfors m till utrikesminister Laila Freivalds om vapenembargot mot Folkrepubliken Kina Ända sedan massakern på Himmelska fridens torg 1989 har EU-länderna upprätthållit ett vapenexportembargo gentemot Folkrepubliken Kina. Detta embargo bör kvarstå, så länge Kina kränker

Inlämnad: 2004-10-07 Besvarare: Laila Freivalds (S)

bunkerolja miljöklass 1

Interpellation 2000/01:345 av Stenberg, Hans (s)

den 29 mars Interpellation 2000/01:345 av Hans Stenberg s till miljöminister Kjell Larsson om bunkerolja miljöklass 1 Utsläppen av dieselavgaser från sjöfarten är ett stort miljöproblem. De allra flesta fartyg saknar katalysator för avgasrening och använder bunkerolja av mycket dålig kvalitet ur miljösynpunkt. Vissa svenska

Inlämnad: 2001-03-29 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: bunkerolja miljöklass 1

Sveriges åtagande enligt Kyotoprotokollet

Interpellation 2000/01:341 av Ek, Lena (c)

den 28 mars Interpellation 2000/01:341 av Lena Ek c till statsminister Göran Persson om Sveriges åtagande enligt Kyotoprotokollet I dag, den 28 mars 2001, inviger statsministern en ny etanolfabrik i Norrköping. Det är ett välkommet och viktigt steg i omställningen av de svenska transport- och energisystemen. Jag och

Inlämnad: 2001-03-28 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges åtagande enligt Kyotoprotokollet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se