Nina Larsson (FP)

Nina Larsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel Officer
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-10-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-04-27 – 2011-10-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stödet till motorsporten

Skriftlig fråga 2011/12:676 av Larsson, Nina (FP)

den 21 juni Fråga 2011/12:676 Stödet till motorsporten av Nina Larsson FP till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Intresset för bilsport är stort i Sverige. Sweden Rally i Värmland lockar hundratusentals åskådare, tävlingsförare i världseliten, branschfolk och medier. I februari hade Sweden Rally

Inlämnad: 2012-06-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Migrationsverkets handläggning

Skriftlig fråga 2011/12:339 av Larsson, Nina (FP)

den 31 januari Fråga 2011/12:339 Migrationsverkets handläggning av Nina Larsson FP till statsrådet Tobias Billström M Det är av yttersta vikt för ett lands konkurrenskraft att ha myndigheter som gör sitt yttersta för att så effektivt och smidigt som möjligt under rättssäkra former bistå företag och personer som

Inlämnad: 2012-01-31 Besvarare: Tobias Billström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.