Nina Larsson (FP)

Nina Larsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel Officer
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-10-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-04-27 – 2011-10-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:NU3 7 december 2011 Utgiftsområde 21 Energi
Debatt om förslag 2009/10:FöU8 19 maj 2010 Försvarsmaktens personalförsörjning m.m.
Debatt om förslag 2009/10:TU14 14 april 2010 Cykelfrågor
Debatt om förslag 2009/10:MJU17 17 februari 2010 Skogspolitik

Dokument:

Förbränning av biomassa

Skriftlig fråga 2008/09:545 av Larsson, Nina (fp)

den 29 januari Fråga 2008/09:545 Förbränning av biomassa av Nina Larsson fp till miljöminister Andreas Carlgren c Svenska och indiska forskare har kommit fram till att småskalig förbränning av biomassa orsakar svåra miljöproblem i Asien, genom att den bidrar till den globala uppvärmningen. Förbränningen av biomassa

Inlämnad: 2009-01-29 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Förstatligande av skolan

Motion 2008/09:Ub468 av Tina Acketoft m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub468 av Tina Acketoft m.fl. fp Förstatligande av skolan fp1394 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda och ta fram förslag på formerna för en skola med staten som huvudman där kvalitet och likvärdighet säkras


Utskottsberedning: 2008/09:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub468 av Tina Acketoft m.fl. (fp) (doc, 42 kB)

Regional förvaltning av rovdjur

Motion 2008/09:MJ338 av Nina Larsson (fp)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ338 av Nina Larsson fp Regional förvaltning av rovdjur fp1360 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om beslut om regionalisering av rovdjursförvaltning. Motivering Angrepp på tamdjur är ett allvarligt problem i flera


Utskottsberedning: 2009/10:MJU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:MJ338 av Nina Larsson (fp) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.