Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Barnahus

Skriftlig fråga 2005/06:1590 av Wahlgren, Marie (fp)

den 11 maj Fråga 2005/06:1590 av Marie Wahlgren fp till socialminister Berit Andnor s Barnahus Det har under en tid pågått försök med så kallade barnahus. Verksamheten innebär en samordning av myndigheternas insatser för barn som utsatts för övergrepp. I Skåne sker försöksverksamheten i Malmö. Det finns intresse

Inlämnad: 2006-05-11 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Utskrivning av läkemedel

Skriftlig fråga 2005/06:1586 av Wahlgren, Marie (fp)

den 11 maj Fråga 2005/06:1586 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Ylva Johansson s Utskrivning av läkemedel Vi har i dagarna via medierna kunnat ta del av uppgifter om en läkare som skrivit ut genotropin, ett tillväxthormon som har en illegal användning som dopningsmedel, till en kostnad av 9 miljoner kronor. Läkaren

Inlämnad: 2006-05-11 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Öresundstrafiken och befintliga tågsystem

Skriftlig fråga 2005/06:1216 av Wahlgren, Marie (fp)

den 16 mars Fråga 2005/06:1216 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Ulrica Messing s Öresundstrafiken och befintliga tågsystem Enligt medieuppgifter kommer regeringen att fatta beslut om att inte tilldela Skånetrafiken trafikeringsrätt på sträckan HalmstadGöteborg respektive HässleholmKalmar. SJ ska få behålla

Inlämnad: 2006-03-16 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.