Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Uppehållstillstånd på grund av anknytning

Skriftlig fråga 2007/08:1261 av Engström, Marie (v)

den 23 maj Fråga 2007/08:1261 Uppehållstillstånd på grund av anknytning av Marie Engström v till statsrådet Tobias Billström m Det finns flera fall där människor som sökt uppehållstillstånd på grund av anknytning tvingats återvända till ett annat land för att inge sin ansökan där. Det gäller vanligtvis när den som

Inlämnad: 2008-05-23 Besvarare: Tobias Billström (M)

Arbetsmarknadsvillkor för fria kulturarbetare

Skriftlig fråga 2007/08:1055 av Engström, Marie (v)

den 9 april Fråga 2007/08:1055 Arbetsmarknadsvillkor för fria kulturarbetare av Marie Engström v till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Det är viktigt att ta ett helhetsgrepp på arbetsmarknadsvillkoren för fria kulturarbetare. Ofta råder obalans eftersom antalet kulturarbetare inom de flesta konstområden

Inlämnad: 2008-04-09 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Begränsad fastighetsavgift för vissa grupper

Skriftlig fråga 2007/08:887 av Engström, Marie (v)

den 4 mars Fråga 2007/08:887 Begränsad fastighetsavgift för vissa grupper av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m I ett förslag som skickats ut på remiss föreslår regeringen en begränsad fastighetsavgift för vissa grupper. I ett pressmeddelande skriver man att systemet nu blir rimligare jämfört med

Inlämnad: 2008-03-04 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.