Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:JuU30 5 maj 2010 Genomförande av delar av Prümrådsbeslutet
Debatt om förslag 2007/08:JuU19 7 maj 2008 En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation
Debatt om förslag 2006/07:JuU8 11 april 2007 Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:JuU26 31 maj 2006 Hemlig rumsavlyssning

Psykiatriutbildningen

Motion 1994/95:Ub652 av Catarina Rönnung och Margareta Sandgren (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub652 av Catarina Rönnung och Margareta Sandgren s Psykiatriutbildningen En studie som WHO gjort visar att mellan 20 och 40 av de patienter som söker läkarhjälp inom primärvården har någon form av psykiatriska besvär, depression, ångest eller drogproblem. Av dessa fick endast cirka hälften


Utskottsberedning: -1995/96:UbU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Dyslexi

Motion 1994/95:Ub347 av Catarina Rönnung m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub347 av Catarina Rönnung m.fl. s Dyslexi Under senare år har konsekvenserna av läs- och skrivsvårigheter/dyslexi i allt högre grad uppmärksammats. En anledning är att kraven på goda läs- och skrivfärdigheter ökat i samhället. I skolan där grunden till sådana färdigheter skall läggas


Utskottsberedning: -1995/96:UbU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Götalandsbanan

Motion 1994/95:T534 av Arne Kjörnsberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:T534 av Arne Kjörnsberg m.fl. s Götalandsbanan Trafikutskottet har tidigare behandlat motioner om Götalandsbanan. I betänkande 1992/93:36 skrev utskottet bland annat. Utskottet anset det angeläget att infrastrukturplaneringen bedrivs med god framförhållning. Götalandsbanan utgör enligt


Utskottsberedning: -1994/95:TU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se