Linnéa Darell (FP)

Linnéa Darell (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel handläggare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-09-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

situationen för familjer som har barn med funktionshinder

Interpellation 2003/04:336 av Darell, Linnéa (fp)

den 9 mars Interpellation 2003/04:336 av Linnéa Darell fp till statsrådet Berit Andnor om situationen för familjer som har barn med funktionshinder För ganska precis ett år sedan undertecknade barn- och familjeminister Berit Andnor rapporten Svensk handikappomsorg ur ett barn- och familjeperspektiv Utgångspunkten

Inlämnad: 2004-03-09 Besvarare: Berit Andnor (S)

insatser från arbetsförmedlingen

Interpellation 2003/04:335 av Darell, Linnéa (fp)

den 9 mars Interpellation 2003/04:335 av Linnéa Darell fp till statsrådet Hans Karlsson om insatser från arbetsförmedlingen Den 3 mars presenterade Kommun- och Landstingsförbundet tillsammans med Socialstyrelsen och Riksförsäkringsverket rapporten Rehabilitering eller utanförskap I rapporten framgår det att 80 procent

Inlämnad: 2004-03-09 Besvarare: Hans Karlsson (S)

anhöriginvandring

Interpellation 2003/04:228 av Darell, Linnéa (fp)

den 15 januari Interpellation 2003/04:228 av Linnéa Darell fp till statsrådet Barbro Holmberg om anhöriginvandring Det är snart två år sedan Anhörigkommittén avlämnade sitt delbetänkande SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring Ännu har riksdagen inte fått någon proposition att ta ställning till. På en fråga i kammaren

Inlämnad: 2004-01-15 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.