Laila Freivalds (S)

Laila Freivalds (S)

Tidigare statsråd

Parti Socialdemokraterna
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-03-21

    • Justitiedepartementet

    • Justitieminister 1994-10-07 – 2000-09-21
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2003-10-10 – 2006-03-21
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-03-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:268 av Larsson, Kalle (v) 6 mars 2006 Situationen i Myanmar
Interpellationsdebatt 2005/06:254 av Åström, Alice (v) 6 mars 2006 Internflyktingars situation och rättigheter
Interpellationsdebatt 2005/06:255 av Åström, Alice (v) 24 februari 2006 Guantánamofångarnas rättigheter
Interpellationsdebatt 2005/06:250 av Åström, Alice (v) 21 februari 2006 Biståndet till den paramilitära demobiliseringen i Colombia

Situationen i Myanmar

Interpellation 2005/06:268 av Larsson, Kalle (v)

den 20 februari Interpellation 2005/06:268 av Kalle Larsson v till utrikesminister Laila Freivalds s Situationen i Myanmar Sedan självständigheten 1947 har Burma numera Myanmar genomlevt en våldsam politisk historia. 1962 genomfördes en militärkupp av general Ne Win som satte sin företrädare U Nu i fängelse under

Inlämnad: 2006-02-20 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen i Myanmar

Guantánamofångarnas rättigheter

Interpellation 2005/06:255 av Åström, Alice (v)

den 10 februari Interpellation 2005/06:255 av Alice Åström v till utrikesminister Laila Freivalds s Guantánamofångarnas rättigheter Det är inte bara på militärbasen Guantánamo som det finns fångar som av USA anklagas för att vara så kallade fientliga kombattanter. Det finns fångar även på andra håll i världen som

Inlämnad: 2006-02-10 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Guantánamofångarnas rättigheter

Internflyktingars situation och rättigheter

Interpellation 2005/06:254 av Åström, Alice (v)

den 10 februari Interpellation 2005/06:254 av Alice Åström v till utrikesminister Laila Freivalds s Internflyktingars situation och rättigheter Internflyktingar finns i dag i minst 49 länder. Deras sammanlagda antal uppgår till 25 miljoner. Detta gör att det i dag finns fler internflyktingar än flyktingar i världen.

Inlämnad: 2006-02-10 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Internflyktingars situation och rättigheter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se