Kaj Nilsson (MP)

Kaj Nilsson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel ämneslärare
Född år 1928

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m.

Motion 1990/91:Sf60 av Ragnhild Pohanka m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf60 av Ragnhild Pohanka m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m. I pressmeddelandet angående proposition 1990/91:195 står det: Det behövs en politik, som samtidigt underlättar det frivilliga flyttandet, ger skydd åt dem, som tvingas på flykt


Utskottsberedning: 1990/91:SfU17

med anledning av prop. 1990/91:149 Radio- och TV-frågor

Motion 1990/91:K85 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:K85 av Inger Schörling m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:149 Radio- och TV- frågor Inledning Miljöpartiet de gröna har tillsammans med de övriga riksdagspartierna deltagit i den s.k. radio- och TV- beredningen som berett TV-reklamfrågan och vissa andra radio- och TV-politiska frågor.


Utskottsberedning: ---1990/91:KU39
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper - om gymnasieskolan och vuxenutbildningen

Motion 1990/91:Ub169 av Ingela Mårtensson m.fl. (fp, c, v, mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub169 av Ingela Mårtensson m.fl. fp, c, v, mp med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper om gymnasieskolan och vuxenutbildningen Den aktuella propositionen har en lovvärd och insiktsfull ansats, när den beskriver kunskapssamhällets utmaningar. Det är dock angeläget att den följs


Utskottsberedning: ---1990/91:UbU16
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se