Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:80 Kasinospel i Sverige m.m.

Motion 1998/99:Kr12 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Kr12 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:80 Kasinospel i Sverige m.m. Inledning Regeringens proposition innebär ett införande av statliga kasinon, återinförande av penningautomater och större attraktionskraft åt de värdeautomatspel som i dag ger en högsta kontantvinst


Utskottsberedning: ---------1998/99:KrU11
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:77 Eftergift vid återbetalning av bostadsbidragen m.m.

Motion 1998/99:Bo13 av Owe Hellberg och Sten Lundström (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo13 av Owe Hellberg och Sten Lundström v med anledning av prop. 1998/99:77 Eftergift vid återbetalning av bostadsbidragen m.m. Propositionens huvudsakliga innehåll År 1997 infördes nya regler för bostadsbidragen. Bostadsbidragen skall betalas ut löpande och preliminärt utifrån den årsinkomst


Utskottsberedning: ---1998/99:BoU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:62 Vissa byggfrågor m.m.

Motion 1998/99:Bo1 av Owe Hellberg och Sten Lundström (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo1 av Owe Hellberg och Sten Lundström v med anledning av prop. 1998/99:62 Vissa byggfrågor m.m. I propositionen föreslås ändringar i bestämmelser om hissar och andra byggprodukter i byggnadsverk, samt ett förbud mot marknadsföring av produkter som inte uppfyller föreskrivna krav. Ett


Utskottsberedning: ---1998/99:BoU8
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.