Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

med anledning av skr. 1998/99:103 Kommittéberättelse 1999

Motion 1998/99:K19 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:K19 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av skr. 1998/99:103 Kommittéberättelse 1999 Samtliga statliga kommittéer har sedan 1994 omfattats av ett allmänt jämställdhetsdirektiv, direktiv till samtliga kommittéer och särskilda utredare att redovisa jämställdhetspolitiska konsekvenser


Utskottsberedning: --1998/99:KU26
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 1998/99:RFK3 Riksdagsledamöternas arvode

Motion 1998/99:K5 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:K5 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av förs. 1998/99:RFK3 Riksdagsledamöternas arvode Gösta Gunnarsson har på riksdagens uppdrag utvärderat den nuvarande ordningen för fastställande av riksdagsledamöternas arvode 1998/99:RFK3Utredaren föreslår, på grundval av en omfattande genomgång


Utskottsberedning: --1998/99:KU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:13 Avgaser och buller från mobila maskiner

Motion 1998/99:MJ4 av Maggi Mikaelsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:MJ4 av Maggi Mikaelsson m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:13 Avgaser och buller från mobila maskiner Bakgrund En allt större relativ del av luftföroreningarna härrör från olika slags arbetsmaskiner. Cirka 23 av de samlade kväveoxidutsläppen härrör från arbetsmaskiner. Deras motorer


Utskottsberedning: --------1998/99:MJU4
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se