Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v) 8 februari 2005 bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

datortekens framtida verksamhet

Skriftlig fråga 1998/99:85 av Hellberg, Owe (v)

Fråga 1998/99:85 av Owe Hellberg v till näringsministern om datortekens framtida verksamhet den 20 november Kommunernas avtal med Arbetsmarknadsverket, när det gäller datorteksverksamheten ute i kommunerna går ut den 31 december i år. De flesta handledare inom datorteksverksamheten är ALU-anställda och enligt förslagen

Inlämnad: 1998-11-20 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

vänstertrafik på "Tidernas väg"

Skriftlig fråga 1998/99:38 av Hellberg, Owe (v)

Fråga 1998/99:38 av Owe Hellberg v till näringsministern om vänstertrafik på Tidernas väg den 29 oktober Projekt väg 272 och 83 är ett regionalt samarbets- och utvecklingsprojekt som syftar till att öka turismen längs väg 272 och 83, sträckan Uppsala-Ljusdal. Projektet sattes i gång våren 1998 och första fasen skall

Inlämnad: 1998-10-29 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

mobila slakterier för fjäderfä

Skriftlig fråga 1998/99:35 av Hellberg, Owe (v)

Fråga 1998/99:35 av Owe Hellberg v till jordbruksministern om mobila slakterier för fjäderfä den 27 oktober Under senare år har fågelslakterier i stor omfattning specialiserats till att enbart hantera t.ex. kyckling och samtidigt har den geografiska lokaliseringen till södra Sverige ökat. Kronfågel i Skara hämtar t.ex.

Inlämnad: 1998-10-27 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se