Harald Nordlund (FP)

Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

hotet mot fisket

Interpellation 2001/02:267 av Nordlund, Harald (fp)

den 19 februari Interpellation 2001/02:267 av Harald Nordlund fp till statsrådet Lena Sommestad om hotet mot fisket Det svenska fisket har drastiskt förändrats under de senaste tio åren. Det storskaliga fiske som bedrivits under många år har lett till att många av de viktigaste fiskbestånden är fullt utnyttjade eller

Inlämnad: 2002-02-19 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

mål för förnybar energi

Interpellation 2001/02:256 av Nordlund, Harald (fp)

den 12 februari Interpellation 2001/02:256 av Harald Nordlund fp till miljöminister Lena Sommestad om mål för förnybar energi Omställning av energisystemet till förnybar energiproduktion utgör ett av de viktigaste leden i klimatpolitiken. Sverige har mycket goda förutsättningar för att genomföra en kraftig utbyggnad

Inlämnad: 2002-02-12 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

kalkning av sjöar och vattendrag

Interpellation 2001/02:248 av Nordlund, Harald (fp)

den 11 februari Interpellation 2001/02:248 av Harald Nordlund fp till statsrådet Lena Sommestad om kalkning av sjöar och vattendrag Försurning av våra sjöar och vattendrag uppfattas med rätta som ett stort miljöproblem och i dag anslås ca 200 miljoner kronor årligen för kalkning som motverkar försurningsskadorna. Under

Inlämnad: 2002-02-11 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.